Спасовдан у Милешеви

Храмовна слава Саборног храма Вазнесења Господњег манастира Милешеве, свечано је прослављена 13. јуна 2024. године.

На навечерје празника, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је празнично бденије са Петохлебницом. Саслуживали су протојереј-ставрофор др Милош Весин, архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, протојереј-ставрофор Никола Перковић и протођакон Иван Савић. За певницом су појале милешевске монахиње са игуманијом Аквилином.

Преосвећени Епископ Атанасије је након отпуста честитао присутнима навечерје празника Вазнесења Господњег – Спасовдана указавши на то шта ми предстојећим празником прослављамо: – Господ наш Исус Христос је васкрсао, вазнео се у слави и сео Богу Оцу са десне стране, и није се одвојио од нас, него је Он такав, крунисан, прослављен, остао увек са нама, омогућујући и нама да учествујемо у истој слави. То празнујемо, у ту радост улазимо и ми овде присутни, радујући се као онда ученици Христови када се враћаху из Витаније.

На дан Празника, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију. Саслуживали су протојереј-ставрофор др Милош Весин, архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић, настојатељ манастира Куманица архимандрит Николај, протојереј-ставрофор Никола Перковић, настојатељ манастира Светог Николе у Бањи код Прибоја игуман Петар, настојатељ манастира Свете Тројице код Пљеваља игуман Зосима и протођакон Иван Савић.

Међу бројним верним народом, учесницима Божанске Литургије, био је Председник општине Пријепоље г. Драго Попадић са сарадницима, Начелник полицијске управе Пријепоље г. Жељко Кубуровић, привредници, директори јавних установа Пријепоља и Пљеваља и многи други уважени гости.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни молитвени опход око светог храма са читањима одломака из Светог Писма после кога су пред храмом освештани славски дарови и преломљен славски колач.

Честитајући свима празник и учешће у Божанској Литургији Преосвећени Епископ Атанасије је у пастирској беседи, између осталог, рекао: – Данас Црква слави велики празник радости подсећајући се на испуњење Христовог дела. Христос је био убедљив и остао увек истинит, доследан својим обећањима. Испунио је своје дело на земљи, дело спасења људи, творевине, и данас се подсећамо на управо то испуњење. Он се у слави вазнео после својих страдања међу нама. Сва страдања кроз која је прошао остала су прошлост у односу на Њега. Он се показао јачим од свих оних понижења која су му људи били наменили. Васкрсао је из мртвих, вазнео се, показујући се јачим од смрти, показујући човеку пут у живот вечни, уздижући и нас изнад ове датости у којој живимо, изнад свих болести, падова, ограничења, изнад људске злобе.

– Неопходно је да Христос непрестано међу нама слабима себе показује, да Себе обелодањује другачијим од нас палих, да себе показује јачим. Ово је дан радости зато што су на данашњи дан апостоли били у прилици да јасно виде да је њихов Учитељ јачи од смрти, да је устао из мртвих, обећавајући да ће, иако се вазноси ка Оцу, и даље, до скончања века, у сва времена бити са њима, бити са нама.

– Учествујући у тој радости ове наше драге сестре манастира Милешеве одржавају ово свето место у молитви, молећи се сваки дан, чинећи ово место живим, и на тај начин чинећи ту заједницу с Апостолима, који су се на данашњи дан радовали, нагласио је Епископ Атанасије.

Владика је похваливши труд монашког сестринства манастира Милешеве и њихове игуманије Аквилине додао да има и много људи добре воље који несебично помажу монахињама у њиховом раду. А овај дан и слава манастира је добра прилика де се некима од њих искаже захвалност.

За делатну љубав према својој мајци Цркви, својим пастирским служењем, а посебно за пружање духовне подршке Епархији милешевској, својим несебичним академским ангажовањем, протојереј-ставрофор др Милош Весин из Чикага одликован је високим одликовањем Епархије милешевске Орденом Белог Анђела првог степена. Поред тога, Архијерејском граматом признања награђено је и неколико појединаца за њихово несебично ангажовање и помоћ манастиру Милешеви.

Прота Милош се захвалио на урученом признању, рекавши: – Ово признање примам као свој удео у овој свеопштој радости, не само нас, који смо овде и сада, него свих оних који су икада Богу се молили у овој светој обитељи и у свим храмовима. Јер, Литургија је једино што може да превазиђе две димензије које нас ограничавају, а то су време и простор. Исто тако, примам ово, потпуно незаслужено, али примам као саучесник групе ових одважних и храбрих људи из Пријепоља који су својим великим трудом допринели да ова светиња и даље блиста.

Милешевске монахиње, са игуманијом Аквилином на челу, су у манастирској гостопримници приредиле трпезу љубави за све учеснике данашњег славља.

Речи захвалности протојереја-ставрофора др Милоша Весина можете послушати овде: