Свети Василије Острошки хармонично склапао све људске односе

Молитвени спомен Светог Василија Острошког Чудотворца, 12. маја 2018. године,  торжествено је прослављен као храмовна слава Саборног храма у Пријепољу.

Тим поводом, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије био је предстојатељ литургијског сабрања. Саслуживали су архимандрит Теофил, настојатељ манастира Светог оца Николаја у Бањи Прибојској; протојереји-ставрофори Душан Јанковић, парох пријепољски; Драган Видаковић, архијерејски намесник прибојски; Лазар Вељанчић, старешина храма Свете Тројице у Новој Вароши; Марко Папић, старешина храма Васкрсења Христовог у Прибоју; протојереји Бранислав Стојановић, секретар Епархије милешевске; Никола Олић, парох пљеваљски; јереј Петар Лазић, старешина храма Светог Архангела Гаврила у Чајетини (Епархија жичка); протођакон Никола Перковић; и ђакон Небојша Јовановић. Одговарао је црквених хор Свети краљ Владислав из Пријепоља.

Предокушавајући Царство небеско овде и сада, верни народ Пријепоља и околине са благодарношћу је приступио у великом броју Трпези Господњој, насладошћујући се Пречистим Тајнама Христовим. Након заамвоне молитве Преосвећени Епископ са свештенослужитељима предводио је верни народ у градској литији. Река православних хришћана кретала се улицама града, у част једног од најсветијих изданака рода српског, молећи се Светом Василију да их као и до сада молитвено заступа пред престолом Васкрслог Господа.

Епископ Атанасије је испред храма осветио славски колач и жито и поучио сабрани народ рекавши да је Свети Василије Острошки угодник Божији који је испунио оно што је Бог од њега желео и очекивао: -Много је великих и паметних људи у свету али није довољно оних који би могли да се назову угодницима Божијим, који су угодили Богу, који су испунили Његову љубав, Његове све заповести правде, поштења и честитости. Погледајмо браћо и сестре како је Свети Василије Острошки препоручио себе Богу. Он је себе учинио корисним Богу. На који начин? Тако што се угледао на Бога. Бог је Бог доброте, Бог љубави и то је Свети Василије испољио и показао као пример својим животом. Он је човек милосрђа, човек који је стварао мир и добре односе међу људима. Он је хармонично склапао све људске односе, тако да би по његовом обрасцу мир и слога увек трајали.

Заједничарење је настављено за трпезом љубави коју је са својом породицом припремио домаћин овогодишње храмовне славе, г. Рашо Досковић. За домаћина славе идуће године јавио се г. Војкан Досковић и преузео део славског колача од овогодишњег домаћина.

Репортажу пријепољске ТВ Форум можете погледати овде: