Томина недеља на Јабуци код Пријепоља

У Недељу Антипасхе – Томину, 1. маја 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Сретења Господњег, у месту Ранче, на Јабуци код Пријепоља. Саслуживали су настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игуман Петар и протођакон Иван Савић. За певницом је на прозбе и јектеније одговарао ђакон Радан Драгутиновић.

У беседи Епископ Атанасије је рекао: – Велика је радост и задовољство што можемо овако да се поздрављамо, победним поздравом: Христос Васкрсе! Благодаримо Богу који нас је сабрао овде, у овом светом храму, и који нам је дао вере, снаге и љубави да се окупљамо око Њега, Живога, Васкрслога, око Победитеља смрти, око Господа нашега Исуса Христа.

– Удубимо се у дубину наше вере. Немојмо бити површни. Дешава се људима да на Литургији учествују као посматрачи. Дешава се људима да на Литургији учествују издалека. То може да зависи и од прилика. Некад су спољашње прилике тешке, изван домашаја човековог, али се некад дешава да човек намерно посматра Литургију издалека. Најближе и најпотпуније су учествовали они који су се са дубоком вером причестили Телом и Крвљу Господа Христа Васкрслог.

– Подсећање на добро, то је увек учвршћивање у вери, учвршћивање у снази, сили. Духовно здравље препознаје се по томе што нас духовно здравље радује, што нас радује добро. Када чујемо за нешто добро и томе се радујемо, то је добар знак, то онда значи да смо духовно живи.

– Свети Оци Цркве увек настоје на учвршћивању. Учвршћивању, пре свега, у вери. Јер вера је оно што је основно у животу. Један од Христових ученика узвикује: Вером живимо, крећемо се и јесмо. Све је тиме речено. Сва наша снага јесте у вери у Васкрслог Господа Исуса Христа. Господ је Апостолима рекао: Мир вам. Он им даје свој мир, своју сигурност, своју стабилност, своју снагу.

Преосвећени је на крају своје пастирске поуке верном народу упознао присутне о предстојећој посети Патријарха српског Порфирија нашој богоспасаваној Епархији милешевској, и позвао све да у што већем броју дођу у Милешеву и дочекају првојерарха наше помесне Цркве.

Старешина храма Сретења Господњег на Јабуци протојереј-ставрофор Слободан Симић са својом породицом, и својим парохијанима Владаном Матовићем, Александром Рељићем и Жељком Зиндовићем, приредио је након Литургије трпезу љубави те су сви присутни кроз разговор, послужење и дружење наставили ово евхаристијско сабрање, а све у славу Бога и на духовно укрепљење ових благочестивих људи.