Врбица у Пријепољу

У навечерје Празника Цвети, 27. априла 2024. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Пријепољу празнично вечерње са Петохлебницом.

Богослужење је крунисано освећењем врбових гранчица и свечаном литијом око храма, коју је предводио Епископ Атанасије уз учешће свештеника, великог броја деце и одраслих.

Честитајући наступајући Празник, Владика је рекао:– Носећи ове гранчице и ми смо се придружили онима који прихватише Христа као Бога и Цара, необичног Цара. Овај свет је научио да дочекује цареве моћне оружјем. Наш Цар има своје грађане које не призива на основу силе него на основу доброте, љубави, лепоте. То им показује и на то их призива.

– Господ наш Христос заснива Царство лепоте и доброте. И надмећу се непрестано та царства, оно силе мишице и ово лепоте и доброте, љубави. Господ наш Христос је дошао у овај свет да обнови то Царство које је Бог већ засновао, Царство доброте и лепоте, када је стварао свет. Али је то Царство било урушено човековим отпадништвом и почело да труне и умире. И сам човек почео је да умире.

– Господ наш проповеда љубав и доброту а Његов Лик зрачи лепотом. Улази он у царски град Јерусалим, и сви обраћају пажњу на Њега, а највише деца. Највише су били призвани они који су били слободног срца, који нису били оптерећени ругобом, грехом, грамзивошћу, похлепом, него чиста срца. Деца су га дочекала царским знамењем и певала му Осана, а то се певало цару. Он, необични Цар, уместо мишице и војске да буде праћен, као римски цареви, Он праћен децом. Сва природа је Његова, све Њега препознаје, Његову доброту и Његову лепоту, и све хрли за Њиме.

– Смисао нашег данашњег делања и певања јесте да се и ми придружујемо томе Царству и постајемо његови грађани. Деца су ту у предности, јер расту. Ми се молимо Богу да им дâ да одрасту у доброти и чистоти, чистоти ума и срца, али и ми стaрији смо позвани да почнемо расти изнова, и можемо, док још времена имамо, обновити у себи, изнова, чисте мисли, чисто срце, и себе развити, изнова, у добре људе и бити грађани Царства Христовога.

– Шанса овоме свету, целој планети, јесте у лепоти и доброти, коју Христос показа собом, коју Он проповеда и на коју призива. Изазов је пред нама, задатак је пред нама и нека нас Господ оснажи. А Он обећава вечни живот у тој лепоти и доброти, вечни живот у Царству Небеском, поручио је Епископ Атанасије.