Празнично вечерње у Колунићу код Босанског Петровца

У навечерје празника Преображења Господњег, у петак 18. августа 2017. године Његово Преосвештенство Епископ милешевски и администратор Епархије бихаћко-петровачке Господин Атанасије је служио празнично вечерње у храму Преображења Господњег у Колунићу код Босанског Петровца. Епископу су саслуживали протојереји Саша Црљић, парох парохије прве дрварске, протонамесник Никола Аркула, парох буковачко-дринићки и протођакон Никола Перковић. Празничној вечерњи су присуствовали верници села Колунића, Ревеника и Босанског Петровца, као и оних пореклом из ових места, који се поводом храмовне славе сваке године сабирају у овај храм, који својим положајем бдије над петровачким пољем подно врхова Оштреља и Осјеченице.

На крају богослужења Епископ Атанасије је одржао бесједу о празнику Преображења Господњег у којој је између осталог рекао: „Господ наш је Господ славе. Слава и свјетлост су Њему као нама одјећа. Али Он је желио да буде са нама, да буде нама видљив, да ходи са нама, да живи са нама, а да би то могао чинити Он је обукао другу одјећу, нама видљиву. Јер одјећу славе ми тешко гледамо, немамо чула за њу. Али Господ наш није дошао међу нас да би само неко време са нама провео и отишао, него да би преобразио овај наш простор на којем живимо и да би нама дао моћ да и ми свој живот преображавамо, да се одјевамо прије свега у одјећу здравља, љепоте, свјетлости, да се и ми уздижемо изнад ове наше стварности, из низине у висину. Дошао је да нам покаже пут, да нас приближи Оцу Небескоме, светитељима, анђелима.“

„Све је то описано у Јеванђељима и у другим списима које нам је написаше свети апостоли, ученици Христови. Зато ми свето Јеванђеље читамо тако радо, а многи људи знају га и напамет. И зато долазимо у свете храмове, молимо се Богу, и угледамо се на онај догађај који је описан управо поводом сутрашњег Празника, како је Господ наш узишао на гору са својим ученицима и њима показао своју славу и свјетлост. Свака гора може да буде та на којој се Христос преобразио у својој слави ако ми замислимо Христа са собом, ако га имамо у своме срцу, у својим мислима, ако се обраћамо Њему са љубављу и вјером.“

После вечерње службе у црквено-парохијској сали уприличена је трпеза љубави. Вечери су присуствовали Председница општинског већа општине Босански Петровац госпођа Николина Симић, кум храма Душко Перић из Ревеника, свештенство и вјерни народ.

Редакција сајта