Црква је савест света

Манастир Светог Николаја Мирликијског Чудотворца у Бањи Прибојској прославио је своју храмовну славу, 19. децембра 2018. године. Божанску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије.

Саслуживали су протојереј-стврофор Ранко Милинчић, јереј Ненад Тешић, протођакон Никола Перковић и ђакон Бранимир Јокановић, клирик Епархије британско-скандинавске. У току Свете Литургије, са благословом Преосвећеног Епископа британско-скандинавског г. Доситеја, Епископ Атанасије рукоположио је у свештенички чин ђакона Бранимира. Након заамвоне молитве предстојатељ сабрања је освештао кољиво и пререзао славски колач.

Подсећајући учеснике Свете Литургије на речи Светог апостола Павла упућене хришћанима да ми ум Христов имамо,  Владика је истакао да се Црква Христова јавља у овоме свету и као савест човечанства кроз историју, и Црква у целини има ум Христов, а свако од нас појединачно усваја у својој мери, по својим капацитетима од тога ума и знања јер наш ум људски не може све да смести у себе, па је потребно да наш ум себе надилази Божанском истином, да се напуњава Божанским знањем и тако узраста, и он себе разрасте и буде шири и већи него што је по природи.

Владика је подсетио народ Божији и на догађај са Првог Васељенског сабора у коме су Свети оци са Сабора искључили Светог Николаја јер је он ошамарио безумног јеретика Арија који се супротстављао истини. И због тога што су Свети Оци били у дилеми шта да чине, сам Христос се њима јавља и у виђењу им наређује да врате у заједницу Светог Николаја јер је он то учинио у љубави према Христу, према истини, чак и према самом јеретику који се супротстављао истини.

Настојатељ манастира високопреподобни игуман Теофил уприличио је трпезу љубави за све који узеше учешће у овом литургијском сабрању.