Духовне свечаности у манастиру Милешеви

У навечерје празника Светог краља Владислава, у среду 6. октобра 2021. године, у манастиру Милешеви је празничним бденијем започета прослава ктиторске славе манастира, славе Епархије милешевске и славе Радија Милешеве.

Бденије је служио Преосвећени Епископ рашко-призренски Теодосије уз саслужење свештеномонахâ и свештенођаконâ из неколико епархија Српске Православне Цркве. За певницом су појали ученици богословије Светих Кирила и Методија из Призрена.

Након бденија у пријепољском Дому културе предавање на тему Устројство Православне Цркве – историјски осврт одржао је протојереј-ставрофор др Радомир Поповић. Поздравно слово говорио је домаћин, Епископ Атанасије, који је свима присутнима пожелео добродошлицу представивши им предавача. После предавања и кратке дискусије на тему, на молбу Епископа Атанасија, присутнима се обратио Епископ Теодосије који је говорио о животу и раду наше Цркве на простору Косова и Метохије.

На дан славе, литургијским сабрањем је началствовао Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Јоаникије уз саслужење Преосвећене господе Епископâ рашко-призренског Теодосија, будимљанско-никшићког Методија и домаћина, милешевског Атанасија, као и више свештенослужитеља Архиепископије београдско-карловачке, Митрополије црногорско-приморске и епархија рашко-призренске и милешевске. За певницом су појали ученици призренске богословије.

Након прочитаног одељка из Светог Јеванђеља присутним учесницима Божанске Литургије обратио се Епископ рашко-призренски Теодосије: – Прво Јеванђеље које је Бог дао људима, одмах после пада и изгнања из раја, јесте обећање Божије о Спаситељу, о Месији, који ће доћи у овај свет да спасе палога човека, обећањем о семену женином које ће стати на главу змије и сатрти нашег највећег непријатеља, сатану. Потом Бог, преко својих праведника и пророка, светих царева и светих апостола, упућује реч своју људима, упућује заповест по којој треба да живимо овај пролазни земаљски живот, да би том речју и испуњењем наследили Царство Христово, Царство Вечно, Царство Небеско.

– Бога нам се открива онолико колико је то потребно нама, да би спасоносно веровали у Њега и да би се спасили. Највише нам се Господ открива кроз Свето Јеванђеље. Господ се у Светом Јеванђељу назива Хлебом Живота, назива се Светлошћу света, Водом Живом. Све оно што је неопходно човеку, не да би само живео овај пролазни живот него да би овим животом наследио и купио Царство Небеско, рекао је Владика Теодосије.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач. Потом је Митрополит црногорско-приморски Јоаникије, бираним речима, поздравио све учеснике Литургијског сабрања и честитао празник и славу свете милешевске обитељи: – Свети краљ Владислав понајвише је познат као ктитор манастира Милешеве и као синовац Светога Саве, који је пренео његове свете мошти из Трнова у манастир Милешеву. Све друго што је учинио, а учинио је доста за време своје кратке владавине, некако је мало потиснуто у нашем сећању. Али, оно што карактерише овога светог краља је, очигледно, смиреност. Њему није било најважније да влада него да Богу угоди и да смести Бога Живога у своје срце. То се види и по томе како је ову светињу градио, како је украшавао и како је предано радио да ова светиња траје вековима и да нас обасјава својом славом.

– Наш Преосвећени владика Атанасије, наш данашњи домаћин, са игуманијом, сестрама и народом, окупио нас је данас овде да заједно прославимо ктиторску славу. Ова светиња обједињује све, са свих страна. Ко год дође у манастир Милешеву осећа се повлашћеним, посебно ми данас који смо се овде сабрали на ктиторску славу, да се поклонимо и гробу Светога Саве и гробу Светога краља Владислава, и да се надахнемо духом Немањића, да се оплеменимо лепотом и светињом манастира Милешеве.

По завршетку Божанске Литургије освећен а је новосаграђене манастирска радионица. Заслужнима за њену изградњу Епископ Атанасије је уручио признања, орден Белог Анђела првог и другог реда, као и архипастирске грамате.

Ово својеврсно духовно славље је завршено трпезом љубави и богатим културно-уметнички програмом у ком су учествовали хор и оркестар богословије у Призрену, Академски вокално инструментални ансамбл Архангели из Крагујевца, глумци Весна Павловић, Дејан Цицмиловић, Владимир Јоцовић и млади народни гуслар Васо Ђондовић.

Његово Преосвештенство Епископ милешевски Атанасије се на крају захвалио, најпре Богу, Светом Сави и Светом краљу Владиславу, што су нас у овако великом броју сабрали око своје светиње, а потом благодарио и свим уваженим гостима који су својим присуством и молитвом увеличали прославу.

Беседу Епископа Теодосија можете послушати овде:

Беседу Митрополита Јоаникија можете послушати овде: