Епископ Атанасије прославио Крсну славу

Прославу своје Крсне славе, Светог великомученика Георгија, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије започео је у манастиру Милешеви, у навечерје празника, у петак 5. маја 2023. године, вечерњим богослужењем са петохлебницом.

На сам дан празника, у суботу 6. маја, настављено је празновање Светом архијерејском Литургијом коју је служио у Вазнесењском храму манастира Милешеве.

Саслуживали су настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши јеромонах Матеј, протојереј Никола Перковић и протојереј Горан Крстић. Божанску Литургију су својим појањем увеличале милешевске монахиње са игуманијом Аквилином.

Након заамвоне молитве освештани славски дарови и преломљени славски колачи које су припремиле милешевске сестре за свог Епископа.

Честитајући свим свечарима Преосвећени је, у пастирској беседи, рекао: – Нека се свакоме душа испуни радошћу па да из овога празника црпимо благодат знања, љубави и сваке друге врлине. Учећи се на примеру угодника Божијих, као што се преко целе године настојимо учити преко других Божијих угодника, тако и данас посебно гледамо у лик Светог великомученика и Победоносца Георгија.

– На Светом Георгију највише примећујемо дубину вере, храбрости, која извире из те вере, обиље љубави, постојаност у животу, истрајност. Млади војник Георгије није се уплашио прогона ондашње незнабожачке империје већ је храбро исповедао Бога Истинитога, Господа Христа, посведочио Га пред свима, пред царем, пред свом том силом, не уплашивши се.

– За ту његову храброст и чврстину вере Бог га је наградио Својим благодатним Даровима, тако да у Светом Георгију имамо не само светли лик већ и једног Предводитеља који нам крчи пут у свим невољама, болестима, бедама, страхотама живота, храбрећи и водећи оне који су жељни Живота Вечнога.

Преосвећени је све благословио и пожелео да Бог све нас награди Својим благодаћу знања, љубави, храбрости, добрим здрављем, истрајношћу, да Бог испуни сва наша добра мољења.

Владика је, на крају, посебно честитао милешевским сестрама Ирини и Екатерини које Светог Георгија славе као своју Крсну славу, а заједно са њима, и свим сестрама ове свете обитељи, са њиховом игуманијом Аквилином. Пожелео је да их Бог све награди својим благодатним Даровима и да им да снаге да истрајавају у подвигу вере и молитве, јер, захваљујући њима имамо непрекидну молитву овде у Светој обитељи милешевској, нагласио је Епископ Атанасије.

Касније, током дана, Преосвећени је, заједно са милешевским сестрама, дочекивао, угостио и са љубављу и захвалношћу испраћао драге госте који су долазили да са њима поделе радост празника и честитају Крсно име, Светог великомученика и Победоносца Георгија.