Епископ Атанасије служио у Пљевљима

У недељу 29. јануара 2023. године, на дан када Православна Црква прославља празник Часне вериге Светог апостола Петра, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Божанску Литургију у храму Преподобне мати Параскеве – Свете Петке. Саслуживали су протојереји-ставрофори Дарко Јовић и Лазар Вељанчић, као и протођакон Иван Савић.

У пастирској беседи Епископ је подсетио учеснике евхаристијског сабрања на прочитани одељак из Светог Јеванђеља и на његов значај и садржину: – Садржај Јеванђеља нам је свима познат али ми Јеванђеље читамо опет, и изнова, зато што се умивамо њиме. Као што водом умивамо лице тако Јеванђељем непрестано умивамо душу своју, оним садржајем из Јеванђеља. Данас смо слушали о богочежњивости и о томе колико је она била корисна.

– Срце цариника Закхеја, о коме смо читали у данашњој Јеванђељској причи, било је прилепљено за добра овога света, али се он, сада када је срео Господа, потпуно одлепио од свега тога. И Господ му тада каже: Данас је дошло спасење дому твоме! Јер, спасење није у материјалним добрима, она су трошна. Њих може свако и опљачкати. У сваком случају не можемо их понети да буду вечно са нама. Али, ко сусретне Господа Христа и са Њим буде и остане има вечну радост, вечно спасење.

– У ово време страдања, и када улазимо у још већа искушења, неопходно нам је, а и спасоносно је, држати у својој свести, у свом срцу, све ово записано у Јеванђељу. Јесте стварност све страдање које доживљавамо, али је још већа стварност да је Господ Христос са нама. Узмимо ту стварност и држимо је са собом, и надвладаћемо све ове тамне стварности, истакао је Епископ Атанасије.

Након Божанске Литургије Преосвећени Епископ Атанасије је одржао краћи братски састанак са свештенством пљеваљског намесништва а потом је у пратњи свештеникâ и представникâ црквених одбора, посетио Српску кућу у Пљевљима и том приликом даривао полазнике Школе фолклора при СКЦ Патријарх Варнава и Школе гусала Сандић, пригодним поклонима. У разговору са школарцима и са њиховим учитељима владика Атанасије је похвалио рад поменутих школа, поручивши да се са истим и сличним активностима настави. Потом су ученици поменутих школа отпевали Химну Светом Сави, а неки од њих су рецитовали стихове песама о Светитељу.

Представници организација, које су смештене у Српској кући, упознали су владику милешевског Атанасија са намером да се од 1. фебруара обнови хор при Српском пјевачком друштву Братство. Чланови хора ће вежбати у просторијама Српске куће а наступаће приликом организовања прослава празника и других значајних датума из историје српског народа. Притом се разговарало и о оснивању дечијег хора.

У организацијама које раде у Српској кући постоји потпуна сагласност да се све активности спроводе у договору са пљеваљским свештенством Српске православне цркве и по благослову владике милешевског Атанасија.

На крају посете Пљевљима, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије био је гост на крсној слави архијерејског намесника пљеваљског протојереја-ставрофора Сашу Јањића и освештао славске дарове и пререзао славски колач.

Беседу Епископа Атанасија на Божанској Литургији можете послушати овде: