Епископ Атанасије: Свети архистратиг Божији Михаило зауставио је одступање од Бога

У недељу 22. по Духовима, 21. новембра 2021. године, Света Православна Црква прославља Сабор Светог Архангела Михаила и осталих небеских сила бестелесних – Аранђеловдан. Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је, тим поводом, Свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве. Саслуживали су настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, настојатељ Светониколајевског манастира у Бањи код Прибоја јеромонах Јован, протојереј Никола Перковић и протођакон Иван Савић. За певницом је на прозбе и јектеније одговарало монашко сестринство манастира Милешеве предвођено игуманијом Аквилином.

У току Божанске службе Преосвећени Епископ Атанасије рукоположио је монаха Матеја из манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши, у чин јерођакона.

Након Литургије Преосвећени је поздравио све присутне, честитајући овај радосни празник и потом поучио верне о значају и величини догађаја који данас обележавамо: – Када је Бог створио анђелски свет, пре стварања човека, неки од оних које је Бог снабдео својим даровима, неки од анђела, прихвативши дарове Божије нису прихватили да остану и у Љубави Божијој, да остану у заједници са Богом. Појавила се охолост, гордост, себичност, код једнога од врховних Анђела, који није одбио да има дарове Божије али је одбио да буде у заједници са Богом, да буде у љубави са Њиме. Желео је да то што је од Бога примио себично користи, и одступио је од Бога, погордивши се, противећи се Богу, желећи Његово место, и повео је са собом велики број анђела, да отпадну од Бога да потамне, да прекину заједницу са Богом.

– А онда светли анђео, Архангел Михаило, стаје пред свима и зауставља то даље отпадање, и говори да је Бог једини коме доликује служити. Он је Творац и све што имамо од Њега смо примили, и бесмислено је противити се Њему, и нема нико ту силу да се може Њему успротивити нити може заузети Његово место. Безумно је то и помишљати.

– Ми данас славимо управо то остајање у заједници са Богом. Зато се овај празник и зове Сабор Светог Архангела Михаила. Сабор Анђела Божијих у заједници са Творцем нашим, са Господом Богом. И томе Сабору се онда придружује цео род људски, сви они који су у заједници са Богом кроз сва времена. Свети Анђели, ови које предводи Архангел Михаило, су у служби целог рода људскога, у служби спасења људи, и они су тај Сабор око којега се сабирају и људи, са истом вером у Бога и истом љубављу према Богу, истакао је Епископ Атанасије.

Милешевско сестринство приредило је, поводом празника, и послужење за присутне па су сви у манастирској гостопримници за трпезом љубави наставили саборовање и прослављање Бога и Његових Светих.