Епископ Атанасије: Верујмо Господу Христу, Његовим обећањима, и будимо верни Њему.

У суботу 3. јуна 2023. године Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у храму Светих цара Константина и царице Јелене, у Сељашници код Пријепоља, поводом храмовне славе, Свету архијерејску Литургију.

Саслуживали су настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, парох и старешина храма у Сељашници протојереј-ставрофор Слободан Симић и протођакон Иван Савић. Хор Свети краљ Владислав, при храму Светог Василија Острошког у Пријепољу, својим појањем увеличао је богослужење.

Поред многих других, у Божанској Литургији је учествовао и Председник општине Пријепоље г. Драго Попадић.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око светог храма уз похвалне песме празнику и Светима а онда су пред храмом освештани славски дарови и преломљени славски колачи. Домаћини овогодишње славе били су пријатељи Срђан Јакшић, Драгослав Лововић и Миљан Брашанац из Пријепоља. Поред њих славски колач су спремили и родитељи малог Константина Симића, коме је данас имендан.

Преосвећени је поздравио сабрани верни народ и честитао празник и славу пароху, свим његовим парохијанима, кумовима овогодишње славе и свима присутнима а потом поучио верни народ: – Овај дан је велики за све нас јер нас окупља око Господа нашега Исуса Христа, у заједници свих Светих. Овај дан најбоље можемо схватити из оног дела Светог Јеванђеља који смо данас прочитали, овде испред храма.

– Господ каже својим ученицима: Идите по свему свету и проповедајте оно што сам вам говорио о Царству Небеском, преображавајте овај свет из смрти у живот, из греха у врлину, из трулежности у нетрулежност.

– Господ увек попуњава, допуњава, оно што је нарушено, зацељује, исцељује, и Његово дело је онда увек цело и непоколебиво.

– У оно тешко незнабожачко време цар Константин поверова Господу Христу, приђе Њему, и овај свет преуреди, даде слободу хришћанима, ојача хришћане, и учини, у оно време када је свет дрхтао од незнабожаца, да хришћанство постане јаче од свакога кривога веровања и уређења.

– Закључак је само овај: Верујмо Господу Христу, верујмо Његовим обећањима, немојмо се колебати и будимо верни Њему. Да испуњавамо Његове заповести, да се угледамо на Њега, да живимо по Његовој замисли и да се угледамо на добре примере као што је цар Константин и многи из рода нашега слични њему.

Празници, као што је овај данашњи, јесу дани када проширујемо и ојачавамо своју Заједницу. А она није само земаљска него је и Небеска, а онда је најјача и најпоузданија. Наша небеска браћа моле се за нас да останемо чврсти у вери, да се ни у чему што је по Јеванђељу не колебамо, поручио је Епископ Атанасије сабраном верном народу.

Старешина храма, протојереј-ставрофор Слободан Симић заблагодарио је Богу на овом дивном дану а потом се захвалио Епископу Атанасију што увек има довољно времена и љубави да обиђе и благослови верни народ, да са њима разговара и узноси славу, молитве и благодарност Господу Богу који нас све сабира да у миру и љубави прослављамо Његове Свете угоднике.

Н

Домаћини овогодишње храмовне славе уприличили су трпезу љубави за којом је уз изворну народну песму и звуке гусала, настављено народно саборовање код храма Светих цара Константина и царице Јелене у Сељашници код Пријепоља.