Епископ милешевски г. Атанасије служио у Ђурђевим Ступовима код Берана

Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије уз саслужење преосвећене господе епископа: Будимљанско-никшићког Јоаникија, Милешевског Атанасија (Ракитe) и Диоклијског Кирила служио је јутрос Свету архијерејску литургију у манастиру Ђурђеви Ступови у Беранама. Светом Богослужењу присуствовао је Преосвећени умировљени Владика Захумско-херцеговачки г. Атанасије (Јевтић).

У манастиру Ђурђеви Ступови у Беранама данас 28. априла 2018. године је одржан Епископски савјет Црне Горе на коме су учестовали Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, Преосвећена господа епископи диоклијски Кирило, будимљанско-никшићки Јоаникије, захумско-херцеговачки Григорије, милешевски Атанасије и умировљени захумско-херцеговачки  Атанасије. Владике су се сабрале на путу за Пећку патријаршију где ће сутра Свети архијерејски сабор Српске православне цркве свечано започети своје редовно заседање Светом архијерејском литургијом и призивом Светог Духа у Храму Светих апостола.

Овом сабрању претходила је Света архијерејска литургија коју су служили  Митрополит Амфилохије, епископи г. Јоаникије, г. Атанасије и г. Кирило уз молитвено учешће умировљеног Епископа Атанасија.

Након прочитаног Јеванђелског зачала умировљени Епископ Атанасије рекао је да је доказ Христовог Васкрсења и ова Света литургија, Храм, и сви ми који усправно стојимо у знак Његовог Васкрсења.

-То што смо се овде окупили на путу за  Саборни састанак у Пећкој патријаршији то је предање Цркве. Примера ради отац Св. Григорија Богослова, Григорије старији је рукоположен када су се епископи враћали са Никејског сабора, Првог Васељенског на Назианз где је он био свештеник. Нона његова супруга, мајка Св. Григорија је издејствовала да сврате и да га рукоположе. Тако смо се и ми данас на путу за Сабор у Пећкој патријаршији, старом седишту Српске цркве где нас Спас окупља као децу, ученике и наследнике своје, окупили овде у Цркви Св. Георгија заштитника свих Светих Немањића, поборника хришћанства и Цркве, истакао је владика Атанасије.

Подсећајући да његов пут иде ка Призрену на обележавање 90 година од како је Св. Јустин Поповић дошао и предавао на Призренској богословији, Епископ је позвао све присутне да принесу своје молитве Богу за учеснике Сабора, наш народ на КиМ за које ће то бити укрепљење, али и нада да ће Косово и Метохија остати у саставу Србије јер је то одувек било и биће ако Бог да.

-Да се молимо да Господ Светим Духом  помогне наше владике на челу са Патријархом јер је Сабор слика Небеског сабрања. Црква је Сабор који се никада не разилази, започиње нашим крштењем, ступањем у Цркву и наставиће се у вечност, Сабором свих Светих. Велика је ствар да се саборизујемо. Црква је тело Христово, заједница Христова а Литургија је оличење Цркве што је и данас овде посведочено. Окупљени смо у овој светињи од најмањих до највећих и то је Царство небеско на земљи, предујам или како би се рекло „предјело“ вечере Царства небеског, казао је Епископ Атанасије.

Истичући да оваквим сабирањем потврђујемо наш идентитет, ко смо и шта смо, умировљени Епископ захумско-херцеговачки је изразио посебно задовољство што је у цркви велики број деце којима се у историји једино Христос обраћао.

Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије је у беседи, на крају Свете Литургије, казао да овим сабрањем у Ђурђевим Ступовима васкрсава ова Светиња и град Беране и, ако Бог да, и овај народ и враћамо се сами себи, враћамо се вековним предањима а то не може бити без рађања деце.

Подсећајући на благослов Св. Петра Цетињског да породице на Цетињу које имају више од четворо деце добијају златник са ликом Светог Петра Другог Ловћенског Тајновидца, Архиепископ цетињски је породици са шесторо деце свештеника Жељана и попадије Милице доделио златник и припадајући новчани део овог фонда.

Пожелевши свима срећан празник Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је такође подсетио да се из Берана, где су столовали митрополити будимљански увек ишло на Сабор у Пећку патријаршију тако да је и ово сабрање велики Божији дар и наставак тог предања.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка
и Митрополија црногорско-приморска