Епископ Сергије богослужио у манастиру Милешеви

У среду 27. марта 2024. године Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије, који борави у дводневној посети Епархији милешевској, служио је Свету Литургију Пређеосвећених Часних Дарова у Вазнесењском храму манастира Милешеве, уз молитвено присуство Његовог Преосвештенства Епископа милешевског г. Атанасија. Саслуживали су пензионисани парох нирнбершки протојереј-ставрофор Маринко Радмило, протојереј-ставрофор Никола Перковић и протођакон Немања Рељић.

Епископ Сергије је овом приликом у милешевску светињу донео на дар део моштију недавно пројављених Медљанских мученика, које је Свети Архијерејски Сабор српске Цркве пре две године уврстио у Диптих Светих.

Поздрављајући уваженог госта Преосвећени Епископ Атанасије је захвалио на овом дивном и великом дару подсетивши притом на то колики и какав значај имају мошти Светих мученика за православне хришћане: – Мученици Христови су сведоци Његови, сведоци вере у Њега и љубави према Њему. Много је људи који страдају у свету, али, може се страдати из разних разлога, са разним поводима и разним циљевима. Има људи који страдају и не знајући зашто страдају, оних који страдају у својој злоби, у својој мржњи, који страдају из освете. А Свети мученици Христови су они који знају за шта су положили своје животе.

– Онај који је највише знао за шта приноси Свој живот то је управо Господ наш Христос. Он је пострадао као јагње, али је Он најбоље знао за шта приноси Свој живот. Приноси га за откупљење, за искупљење целог рода људског, из љубави према Богу Оцу Свом у Духу Светоме, и из љубави према нама, од наших грехова да нас очисти, јер ми нисмо то били у стању урадити.

– Угледајући се на Њега многи из рода нашега не хтедоше се одвојити од Љубави Христове, не хтедоше се одрећи вере у Њега, него се држаху Њега као свога ослонца до краја, знајући да дајући себе, не одвајајући себе од Христа, осигуравају живот свој за вечност. – Бити мученик не значи бити пасиван у животу већ значи бити човек, потпуни, до краја, који зна за шта живи, како живи, и за шта узноси живот свој. Мученици су они који највише цене живот, и у одбрану живота су до краја остали верни Животу, то јест Христу, рекао је Епископ Атанасије.

Преосвећени Епископ Сергије је на позив Епископа Атанасија присутнима укратко предочио свештену историју Медљанских мученика чији део моштију су донели на дар манастиру Милешеви, а потом се захвалио свом домаћину на гостопримству и братској љубави које су ових дана, боравећи у Епархији милешевској, он и његови сарадници изобилно добијали.

Сви присутни су, након поздрава и благословâ епископâ, имали прилику да приђу и целивају мошти Медљанских мученика. У току дана Епископ Сергије са домаћином, Епископом Атанасијем, посетио је и манастир Светог Николе у Прибојској Бањи. Епископе је дочекао настојатељ манастира игуман Петар.

Поздравно слово Епископа Атанасија можете послушати овде:

Речи благодарности и поздрава Епископа Сергија можете послушати овде: