Манастирска слава у Ђурђевића Тари

У понедељак 19. септембра 2022. године, на дан  молитвеног спомена Чуда Светог Архангела Михаила у Хони, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Светоархангелском манастиру у Ђурђевића Тари.

Саслуживали су настојатељ манастира Свете Тројице у Пљевљима игуман Зосима, парох жабљачки протојереј Миливоје Јововић из Епархије будимљанско-никшићке, парох нововарошки јереј Мишел Мемишевић и протођакон Иван Савић, а уз присуство свештенства и монаштва епархијâ Милешевске и Будимљанско-никшићке као и већег броја верног народа.

Након заамвоне молитве уследио је трократни молитвени опход око светог храма а потом су пред храмом освештани славски дарови и преломљен славски колач. Домаћини овогодишње славе су били Младен Кљајевић и Саша Лековић са породицама.

По отпусту Преосвећени Епископ Атанасије се пригодном беседом обратио сабраном верном народу, рекавши: – Благодаримо бескрајно Богу што нам је дао учешће у Његовим даровима, учешће у животу, у времену и простору. Благодаримо и за овај дан, овако сунчан и чист. Благодаримо Богу што нам је дао да се овако сложно саберемо. Видећи овакво сабрање и ваше обраћање Богу, пуном душом и пуним срцем, не можемо а да се не радујемо. И небеса се томе радују.

Преосвећени је затим подсетио присутне на оно што је забележено у предању Цркве о догађајима који се славе на данашњи дан, о чуду које је Архангел Михаило учинио у оно давно време, па затим наставио: – Овај данашњи празник би се могао једном речју назвати усмеравање. Јер, Анђео Божији је усмерио воду да тече како треба, да не буде штетна човеку Божијем. И нама треба помоћ Анђела Божијега да добро усмери течење нашега живота, да дани нашега живота теку у здравом, исправном, смеру. То је најбитније за нас, сваки дан да буде усмерен ка Царству Небеском. Да буде усмерен ка спасењу.

– Господ је зато и дошао на земљу да нама отвори врата Царства Небескога. А пре стизања до те капије ми, пре свега, треба да будемо правилно усмерени, ка Царству Небескоме. У томе хођењу ка Царству Небеском Господ нам шаље у помоћ своје успешне слуге, Архангеле и друге, од којих су многи из рода нашега.

Владика је на крају свима који су се потрудили око данашњег славља, као и свима који су тај труд исказали доласком на ову свечаност, честитао празник и пожелео свако добро у даљем животу на путу спасења.

Домаћини овогодишње славе су припремили и послужење за све присутне па је саборовање настављено за трпезом љубави уз богоугодне разговоре, дружење и песму.