Одбраном светиња ми исповедамо веру православну

Фото: Веселин Драгаш

И у недељу 16. фебруара 2020. године у Пљевљима се по двадесет први пут сабрало десетине хиљада Пљевљака на народној литији, подржаних литијама из Бољанића и Малих Крћа, као и од браће Милинкa Барцa и Раденкa Ристановићa који су синоћ кренули од цркве Успења Пресвете Богородице из Сречања и после хода од око 80 километара стигли на литију. Учесник литије биo је и начелник Општине Чајниче г. Горан Караџић.

Молебан у цркви Свете Петке служио је преосвећени Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење протојереја-ставрофора др Дарка Ристовог Ђога, професора на Православном богословском факултету Свети василије Острошки Универзитета у Источном Сарајеву, протојереја-ставрофора Драгише Топаловића, некадашњег пљеваљског пароха, настојатеља Светотројичко-пљеваљске обитељи протосинђела Владислава и настојатеља Светоархангелског манастира у Ђурђевића Тари протосинђела Зосиме.

Након молебана, литија се пошла улицама града зауставивши се код хотела Пљевља где је протојереј-ставрофор Боривоје Пантић прочитао саопштење пљеваљског одбора за одбрану светиња, а затим се грађанима обратио протојереј-ставрофор Дарко Ђого: – Нема живље Цркве у свету православном него што је Православна, Светосавска, српска Црква у Црној Гори данас. Питамо се ми из лудачког покрета какво ли је онда безумље код оних људи који сматрају да можеш изгласати да одвојиш Острог од Милешеве, да можеш да одвојиш Цетиње од Дечана, Богородицу Љевишку од Богородичиних храмова по Скадарском језеру. Коме то нормалном може у главу да уђе? Никоме!

– Није свако зло за зло. Да ли бисмо и ми драга браћо и сестре знали да нас оволико има, да смо у стању да се сложимо, умножимо и обожимо, да никога попреко не погледамо. Зато вечиту захвалност дугујемо онима који су мислили да ће нас разбратити а у ствари су нас сабрали. Хвала им! Ми смо већ одбранили светиње у нашим срцима, и бранићемо их и закрштаваћемо ову земљу. Ови крсни ходови закрстили су Црну Гору и благословили тако да тај благослов Божији нико никада неће моћи да отме. Ова деца коју гледамо памтиће ово, ови старци наши благосиљаће у последњем часу своме што су доживели васкрс православне Црне Горе. И зато драга браћо и сестре докле будемо дисали, и на смртноме одру када будемо Христу Господу гледали у очи, знаћемо да када кажемо не дамо светиње, ми исповедамо веру православну, надахнуто је беседио отац Дарко.

Народ Божији сабран у литији свој крсни ход наставио је до храма Свете Петке где је ову непрегледну реку верујућих људи благословио Епископ Атанасије захваливши се на њиховој вери и верности светињама које достојанствено бране, а посебно браћи из Стречања, Бољанића и Малих Крћа. Владика је уједно најавио и учешће Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског и Архиепископа цетињског г. Амфилохија на пљеваљској литији планираној за четвртак, 20. фебруара 2020. године.

Потом је своје стихове говорио и подршку браће са Косова и Метохије пренео песник Горан Раденковић из Звечана. На крају културног програма учешће је узео и гуслар Васо Ђондовић.

Обраћање Епископа Атанасија можете послушати овде:

Беседу оца Дарка можете погледати овде:

Видео прилог Марка Пејовића можете погледати овде: