Отворена изложба „Тако су говорили наши преци“

У изложбеном простору Завичајног музеја Пљевља у Дому културе 25. јануара, уз благослов епископа милешевског господина Атанасија, отворена је изложба докумената под називом „Тако су говорили наши преци“.

Изложбу су организовали Српски национални савјет Црне Горе, Српски културно-информативни центар „Свети Сава“ и Српски културни центар „Патријарх Варнава“. Изложбу је отворио магистар Бојан Струњаш.

–Са жељом да и овог љета Господњег дају свој допринос прослави Савиндана у пљеваљском крају – Српски национални савјет Црне Горе, Српски културно-информативни центар „Свети Сава“ и Српски културни центар „Патријарх Варнава“ из Пљеваља су за све нас уприличили изложбу „Тако су говорили наши преци“ коју ћете имати прилику да погледате вечерас и наредних дана. Изложба превасходно има историјски карактер, али њен циљ је да осавремени и актуелизује знамените историјске личности и поједине историјске периоде српског народа у Црној Гори. Натоварени тешком и суморном свакодневицом понекад нам се учини да са нама све почиње и све се завршава. Међутим, није тако!!! Прије нас су живјеле генерације и генерације наших предака, а после нас ће живјети генерације наших потомака. Дакле, када имамо све то на уму, увиђамо да смо ми само спона између наших предака и наших потомака. Спона која веже српску прошлост са српском будућношћу. Али спона без које нема и не може бити ни садашњости будућих нараштаја. Природно се намеће питање: Како ту спону учинити нераскидивом, тј. како свој живот учинити смисленим??? Одговор је једноставан: Само тако што ћемо слушати глас својих предака и те ријечи дјелима потврђивати. Зато смо и вечерас ту. Окупили смо се да чујемо глас својих предака који нам јасно поручују да смо Срби православци и светосавци, да нам је Српска Црква мајка, а српски језик домовина, али и да је Црна Гора од када постоји увијек била држава српског народа. Дакле, ми у Црној Гори нисмо дошљаци, већ своји на своме. Црна Гора је наша, јер су је створили наши преци и за њу крв проливали. Преко осамдесет година присутно је континуирано црногорчење Срба из Црне Горе. Све од Другог свјетског рата, па до наших дана, континуирано је порицан српски идентитет у Црној Гори, затирана је ћирилица и српски језик, прогоњена Српска црква. Спремао нам се нестанак и то понајвише од наше браће-разбраће који ради шаке власти пристадоше да буду нешто друго и другачије. Тај усуд, или дух самопорицања, како би рекао професор Ломпар, нас прати још од средњег вијека. Од Срба су стварани Хрвати, дио Албанаца, Македонци, Бошњаци, а у наше вријеме и неки нови Црногорци који су направили тотални раскид са српским националним идентитетом. Славни Његош би рекао: „Сваки Србин који се превјери/ Просто вјеру што приграби другу/ Но му просто не било пред Богом/ Што се звати Србином не хоће.“ Под притиском бивше однарођене власти, један дио српског националног колективитета се одвојио и, на жалост, постао изразито антисрпски, са незајажљивом жељом да затре српске националне коријене у Црној Гори. Но, како људи снују, а Бог одлучује – под тим силним притиском дошло је до колективног националног отрежњења и до националног буђења српског народа у Црној Гори. Да ли се народ случајно и одједном пробудио? Наравно да није! Пробудио се управо захваљујући Мајци Цркви која је кроз све вјекове чувала и сачувала неокаљану душу српског народа. Велику заслугу за буђење националне свијести и уједињење српског народа свакако да је последњих 15 година имао и Српски национални савјет који је преко Српске телевизије, Српског радија, Српских новина, али и преко издавачке дјелатности улагао невиђене напоре да очува српски идентитет у Црној Гори. Вечерас смо овдје да освјежимо своје сјећање, да прочитамо свете завјете наших предака и да их сачувамо дубоко у својим срцима као највећу светињу са Олтара наших предака. Све од времена Немањића, Балшића, Црнојевића, Петровића, у вријеме Краљевине Југославије, па све до Другог свјетског рата може се пратити континуитет српског националног идентитета у Црној Гори. Родоначелник светородне лозе Немањића, Стефан Немања, рођен је на ушћу Рибнице у Морачу, данашњој Подгорици. У Бијелом Пољу, при Цркви Светог Петра и Павла, написан је први сачувани ћирилски споменик, Мирослављево јеванђеље. На Ободу је основана прва српска ћирилска штампарија. У Светој Тројици Пљеваљској вјековима се чува Ћивот Светог Саве, рука Светог Саве и штап Светог Саве. Ова изложба ће нас подсјетити да је светосавски пут, казао је између осталог Струњаш.

Изложба „Тако су говорили наши преци“ презентована је у оквиру 9 тематских цјелина.

Предсједник Српског националног савјета Црне Горе др Момчило Вуксановић обраћајући се присутнима поводом овог пројекта Савјета изразио је задовољство чињеницом да ће изложбу докумената публика у Пљевљима моћи да види до 30. јануара, након чега ће обићи све црногорске градове као и Нови Сад и Београд.

ЅФото Видео Мико Митровић

Извор: PVportal.me