Патријарха Порфирија у Подгорици дочекале десетине хиљада верника

4. Септембар 2021 – 21:42

Десетине хиљада верних свечано је дочекало Његову Светост Патријарха српског г. Порфирија испред Саборног храма Христовог Васкрсења где је служена свечана доксологија и вечерња служба Уследиле су беседе Патријарха српског г. Порфирија и изабраног Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија.

Изабрани митрополит Јоаникије је упутио Патријарху и архијерејима речи добродошлице и благодарности и нагласио:

– Овај велики сабор је приређен због доласка Патријарха српског г. Порфирија, који први пут као новоизабрани Патријарх долази да посјети Црну Гору да јој донесе мир и благослов. Ваша Светости, Ви као наследник Светог оца нашега Саве, првога Архиепископа српскога, идете његовим стопама, посјећујући свете Божје престоле које је утврдио Свети Сава, и ево, дошли сте да и овај свети престо древне Епископије зетске, данашње Митрополије црногорско-приморске, посјетите и утврдите. Ваша света служба је служба помирења и обједињења. Цијела Српска Православна Црква, српски православни народ и сви они који су у Вашој јурисдикцији, обједињавају се око Вас и око светог патријарашког престола. Са Вама је, Ваша Светости, вечерас дошла и пуноћа васељенског православља. И ту пуноћу, као Патријарх српски, носите у својој светој служби и своме срцу.

– Ваша Светости, дошли сте поводом Нашега устоличења као новоизабраног Митрополита црногорско-приморског, да посјетите ову Светим Савом утврђену Митрополију, која се прославила светошћу Светога Петра Цетињскога и осталих светиња које је сабрала под својим освештаним крововима: руке Светог Јована Крститеља и дијела Часнога и Животворнога Крста, свете чудотворне иконе Богородице Филермске; и у земљу Светога Василија Острошкога Чудотворца са којом се он као Митрополит херцеговачки сјединио; да посјетите Епископију и Митрополију у којој су свој мир нашле мошти Вашега далекога претходника, Светога Арсенија Сремца. Ова Епископија и Митрополија се прославила светошћу, али и много чиме другим: књижевношћу и умјетношћу и љепотом наших светиња. У посљедње вријеме, наш народ, који се објединио у одбрани својих светиња, своје вјере, части, образа и памћења, заблистао је и изашао пред лице цијеле православне васељене као народ одан својој вјери и својој Цркви, закључио је изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије.

У величанственом догађају учествовали су Архиепископ катарски Макарије (Јеруслимска Патријаршија), Митрополит тверски и кашински Амвросије (Руска Православна Црква), Митрополит ловчански Гаврил (Бугарска Православна Црква), Митрополит ђирокастријски Димитрије (Албанска Православна Црква), Епископ сјемјатички Варсонуфије (Пољска Православна Црква), Архиепископ кошицки Георгије ((Православна Црква Чешких земаља и Словачке), Митрополит берлински Марко (Руска Православна Загранична Црква), Митрополит бориспољски и броварски Антоније (Украјинска Православна Црква), Митрополит теронопољски и кременецки Сергије (Украјинска Православна Црква), Архиепископ охридски и Митрополит скопски Јован, Митрополит дабробосански Хризостом, Епископ сремски Василије, Епископ банатски Никанор, Епископ будимски Лукијан, Епископ британско-скандинавски Доситеј, Епископ жички Јустин, Епископ шумадијски Јован, Епископ зворничко-тузлански Фотије, Епископ милешевски Атанасије, Епископ диселдорфски и немачки Григорије, Епископ рашко-призренски Теодосије, Епископ крушевачки Давид, Епископ славонски Јован, Епископ аустријско-швајцарски Андреј, Епископ бихаћко-петровачки Сергије, Епископ нишки Арсеније, Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило, Епископ захумско-херцеговачки Димитрије, Епископ ваљевски Исихије, Епископ диоклијски и изабрани будимљанско-никшићки Методије, Епископ моравички Антоније, Епископ ремезијански Стефан, Епископ топлички Јеротеј, Епископ полошко-кумановски Јоаким, Епископ брегалнички Марко, Епископ умировљени канадски Георгије, Епископ изабрани марчански архимандрит Сава, Епископ изабрани хвостански архимандрит Јустин, игуман манастира Хиландара архимандрит Методије и многобројно свештенство и свештеномонаштво.

Извор: Митрополија црногорско-приморска
Преузето са: www.spc.rs