Празник Светог краља Владислава молитвено прослављен у манастиру Милешеви

У петак 7. октобра 2022. године, на дан када Српска Православна Црква прославља Светог краља Владислава, у манастиру Милешеви је евхаристијски прослављен овај дивни Божији угодник, ктитор милешевског Вазнесењског храма. Свету архијерејску Литургију су служили Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије и Преосвећени Епископи милешевски Атанасије и захумско-херцеговачки Димитрије. Саслуживало је више свештенослужитеља неколико Епархија Српске Православне Цркве. За певницом су појали ученици Богословије Свети Арсеније Сремац из Сремских Карловаца.

Празничном Евхаристијском сабрању у манастиру Милешеви, поред многобројног верног народа, присуствовали су помоћник директора Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама Министарства правде Републике Србије др Марко Николић, отправник послова Амбасаде Републике Србије у Подгорици г-ђа Јелисавета Чолановић, представници локалних самоуправа са простора Епархије милешевске, чланови црквених општина, представници Исламске заједнице и бројни угледни гости.

Након прочитаног Јеванђелског зачала Преосвећени Епископ захумско-херцеговачки Димитрије је произнео беседу у којој је присутном верном народу указао на поруке које нам Свето Писмо данас даје: – Наши Свети преци, међу којима и Свети краљ Владислав, као да су душе своје изливали градећи своје задужбине, па су оне овако лепе и благодатне, и зато оволико трају кроз векове.

– Данашње Јеванђеље нам говори о том чуду саживота са Богом и шта је потребно да се ми уподобимо Богу. Потребно је смирење. А суштина смирења је да Господ у нама дела своје дело. Да ми своје биће, своје срце, своју душу, своју савест, све своје предамо у руке Божије. И тада Господ у нама чини чудо, и ми постајемо истински људи Божији. Само ако мало допустимо Господу на уђе у наше срце Он по својој свемоћи преображава све наше, и душу и тело и савест и вољу. И све наше постаје благодатно, и све наше постаје онаквим каквим га је Бог замислио када је стварао човека.

– Сви смо ми створени за заједницу са Богом, створени смо за Љубав Божију, за милост Божију, за светлост Божију. Створени смо да живимо у синергији са Богом живим. И то је смирење, и зато је потребно смирење, поручио је Епископ Димитрије.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач које су припремиле милешевске монахиње са својом игуманијом Аквилином.

По отпусту Његово Високопреосвештенство Митрополит Јоаникије обратио се присутнима, најпре честитајући славу Епископу Атанасију, милешевским монахињама и свем верном народу Епархије милешевске и потом додао: – Овде у Милешеви смо се сабрали око гроба Светог краља Владислава и око гроба Светог оца нашега Саве, првог Архиепископа српскога. Видимо, Свети Краљ је за време свог живота, и своје доста кратке владавине, подигао ову дивну светињу, која је и тада, а још више данас, понос српскога народа. Свети Краљ није жалио ни труда ни средстава да подигне светињу која стоји у рангу заједно са Студеницом и Жичом.

– Манастир Милешева има биографију која личи на Христову биографију, много је страдала али је увек васкрсавала и обнављала се. Са њоме заједно обнављао се и српски народ. Сви ми који смо се сабрали данас на овај величанствени сабор осећамо да смо изузетно почастовани, јер, сабрати се овде, у овој древној светињи, Богу се помолити, причестити се Светим тајнама Христовим, значи сјединити се са Христом, али се сјединити и са највећима из рода нашега, са Светим Савом и Светим краљем Владиславом.

– Свети Краљ је изградио ову светињу и принео је Богу на дар. Али видимо да он ову светињу чува и да је и даље изграђује, а посебно да изграђује Живу Цркву Божију, да овде сабира верни народ око свога гроба и својих светих моштију. И то је благодат и дар који имају Свети Божији Угодници, да стоје пред Престолом Божијим и да заступају свој народ, који им је од Бога поверен, и после одласка у наручје Божије, нагласио је Митрополит Јоаникије.

По завршетку Евхаристијског сабрања у храму велико народно сабрање код манастира Милешеве настављено је за трпезом љубави где је уз разговоре, звуке гусала и здравица продужено заједништво у љубави, миру и радости. Све како доликује истинским следбеницима Светог Саве и Светог краља Владислава.

Беседу Епископа Димитрија можете послушати овде:

Беседу Митрополита Јоаникија можете послушати овде: