Прослава Светих царева Константина и царице Јелене у Херцеговачким Голешима

Слава храма Светих цара Константина и царице Јелене у Херцеговачким Голешима код Прибоја свечано је прослављена у четвртак 3. јуна 2021. године. Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење архијерејског намесника прибојског протојереја-ставрофора Марка Папића, старешине Васкрсењског храма у Прибоју протојереја Спасоје Вујанића и протођакона Ивана Савића.

Након Божанске службе сав сабрани народ предвођен Епископом Атанасијем кренуо је у трократни опход око светог храма а по прочитаном јеванђелском одељку пошли су до новосаграђене парохијске сале. Ту је обављено најпре њено освећење а затим и славског жита и колача.

Честитајући празник надлежном пароху протојереју-ставрофору Лазару Пајићу и свима присутнима Епископ је поучио верне о значењу и значају празника и празновања за нас православне хришћане: – Празник који данас празнујемо је прилика за нас да научимо и да се оснажимо, да постанемо мудрији и да постанемо јачи духом. Јер, имамо да учимо од оних који су много научили и много знају, и да се охрабримо гледајући на пример оних који су били храбри.

– Ви сте, драга браћо и сестре, овде на овој прелепој планини подигли овај храм да он украшава ово што је Бог већ украсио. Јер, ова дивна природа украс је неба и земље. Све оно што је Бог створио својим рукама је најлепше. И овој лепоти Божијој ви сте додали дело ваших руку које се потпуно уклапа у Божију творевину, у ту лепоту, и чини са њом једну целину. И овај храм и ова сала коју сте саградили служиће да бисмо се у њима могли сабирати у име Божије и Бога овде прослављати и потврђивати и утврђивати да смо браћа и сестре, људи Божији, народ изабрани, који следи Бога у Његовим заповестима.

Преосвећени је затим укратко подсетио на незаборавно дело Светог цара Константина и његове мајке Свете царице Јелене: – Он је знао да постоји један једини Цар, Цар Небески, Господ наш Исус Христос, и Њему се клањао, Њему служио. Свако своје дело које је учинио он је посвећивао Богу, и онима које је Бог волео и које воли и дан данас, то јест људима. Цар Константин је узео Крст и са Крстом, верујући у Онога који је на Крсту распет, победио све своје непријатеље. Сећајући се свега овога и сами бивамо подстакнути да и ми свој живот, ма колико трајао, осмислимо тако што ћемо га испунити нечим добрим.

– На овоме месту сви ћемо се заједно сабирати, овде ћемо се Богу обраћати, од Њега тражити и помоћ и заштиту, да нас Он оспособи у даљем корачању кроз живот и време, да нас чврсто држи у истој вери, љубави и нади. Даће Бог, својом васкрсном силом, да овде опет буде свежег живота. Гаранција за то јесу ваши доласци на ово место, наши заједнички доласци на ово место. Све дотле док овај храм Светог цара Константина и царице Јелене, и ова сала поред храма, буду стајали у нашим мислима и нашим сећањима, све дотле траје та сила васкрсавања и оживљавања, истакао је Епископ Атанасије.

За љубав и показану према том храму, Епископ Атанасије је одликовао Архипастирском граматом г. Николу Новаковића из Жирче и гђу Данијелу Ковачевић (рођену Пријовић) из Новог Сада.

Уследила је потом заједничка трпеза љубави у новоосвећеном парохијском дому а након славског ручка, Епископ је са свештенством и народом на сеоском гробљу посетио гроб Свештеномученика Душана (Пријовића) који је родом из Херцеговачких Голеша а који је мученички пострадао од партизана на Савиндан 1946. године. Поред гроба Светог Душана отпеван је тропар и кондак овом дивном новојављеном угоднику Божијем, којег је наша Света Црква канонизовала заједно са Свештеномученицима дабробосанским и милешевским 2005. године.