Прослављена Ктиторска слава манастира Бања код Прибоја

Ктиторска слава манастира Бања код Прибоја – Свети краљ Стефан Дечански свечано и молитвено је прослављена у среду 24. новембра 2021. године.

Свечано празнично бденије, у навечерје празника, служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење настојатеља Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игумана Петра,  архијерејског намесника прибојског протојереја-ставрофора Марка Папића, јерођакона Матеја и протођакона Ивана Савића. На сам дан празника Преосвећени Епископ Атанасије је служио Свету архијерејску Литургију а саслуживали су му архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, протојереј-ставрофор Милован Андрић, архијерејски намесник нововарошки протојереј Станко Благојевић, настојатељ Светотројичког манастира код Пљеваља игуман Зосима, настојатељ Светоуспењског манастира из Сељана код Пријепоља јеромонах Петар, протојереј Никола Перковић, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши јерођакон Матеј и протођакон Иван Савић.

У Божанској Литургији молитвено су учествовали, поред осталих, и председник Општине Прибој г. Лазар Рвовић, представници Канцеларије за сарадњу са црквама и верским заједницама Републике Србије г. Марко Николић и г. Саша Мијатовић.

Епископ Атанасије је у току Литургије рукоположио јерођакона Матеја у јеромонашки чин.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и пререзан славски колач.

Честитајући славу настојатељу манастира Бања јеромонаху Јовану и његовом монашком братству, и свим вернима који су данас дошли да саборно прославе овај велики празник, Епископ Атанасије је рекао: – Свети Стефан Дечански јесте био краљ и то је част коју ретко ко достиже. Али његово преимућство над другима није у томе што је био владалац него што је био богат сваком врлином, човек богат карактером, у том смислу богат што је поседовао сваку јеванђелску врлину. Зато је Црква данас одредила да се из Јеванђеља чита онај одељак који о тим врлинама и говори. И све то се може директно применити на овог Божијег угодника – Светог краља Стефана.

– Бог је Светог краља богато наградио јер је као владалац дивно управљао повереном му земљом. То је било срећно доба за српски народ оног времена. Али је Свети краљ због тога много и страдао, јер такви људи носе особине које не припадају овој земљи, то су небеске особине. Зато смо данас читали и оне Христове речи: Ако су Мене гонили и вас ће. Зато вас мрзи свет јер је Мене омрзнуо пре вас. Али Господ такође каже: Ово вам заповедам да љубите један другога. То је та нова заповест које се држао Свети Стефан и зато се он разликује од других људи, од других владалаца.

– Свети кнез Лазар се истакао на бојном пољу, приношењем себе на жртву, жртвујући себе српском народу за његово трајање у простору и времену, Свети Сава истиче се својом свештеничком, учитељском, просветничком, педагошком врлином, а Свети Стефан Дечански је збир свих тих врлина.

Преосвећени је похвалио рад и труд настојатеља Светониколајевске обитељи оца Јована који са својим монашким братством, а молитвама Светог Николе и Светог краља Стефана, одржава манастир да он и даље живи и напредује на славу Богу и Његовим светима а на радост верног народа овога краја.

– Ми Богу благодаримо за овај дивни дан посвећен Светом Стефану Дечанском, а благодаримо му и што нам је дао ово духовно настављање, да ови наши манастири настављају на прави начин да живе, молитвени начин, предани Богу. Упућујемо наше молитве Господу да се испуни оно на шта се зарекао новорукоположени наш брат, јеромонах Матеј, да своју службу испуни часно, да живи непорочно, савршеним, беспрекорним, хришћанским, јеванђелским животом, приносећи себе Богу на дар сваки дан у служењу, додао је на крају Епископ Атанасије.

Монашко братство манастира Светог Николаја у Бањи код Прибоја, као добри домаћини, припремили су све потребно да ктиторску славу манастира на достојан начин прославе па је у манастирској трпезарији за све присутне послужена трпеза љубави.