Прослављена слава храма Светог Петра Дабробосанског у Саставцима

На дан када Српска Православна Црква молитвено прославља Светог Петра Митрополита Дабробосанског, 17. септембра 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овом дивном угоднику Божијем из новијих дана у Саставцима код Прибоја. Саслуживали су архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, парох бањски јереј Ненад Тешић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве и трократног молитвеног опхода око светог храма освештани су славски дарови и пререзан је славски колач. Домаћин овогодишње славе био је г. Мићо Новаковић из Саставака са својом породицом.

Честитајући празник и славу храма присутном сабраном народу Божијем Епископ Атанасије је рекао: – Бог је дао да данас Њега прослављамо у онима који су Њему угодили својим животом, који су Њега проповедали и Њега показивали живога. Међу таквима јесу и они који су записани у данашњем дану у календару Цркве.

– Свети Петар Дабробосански је светитељ свесрпски и целе Цркве Христове, јер је положио све испите на земљи и прихваћен на небу, са небеском дипломом прихваћен у Царству Небеском. Ми се у нашим молитвама стално молимо да дамо добар одговор на Страшном Суду Христовоме. То је тај испит који полажемо пред Богом, за цео живот.

– Сви заједно желимо да Богу угодимо, да угодимо роду своме православном, јер, одозго нас гледа Свети кнез Лазар, Свети Сава. Гледа одозго шта деца уче, како уче и кави су им уџбеници, којим путем иду.

– Ми ове испите полажемо и пред нашим непријатељима. А онај који је добро полагао испите, и пред пријатељима и пред непријатељима, јесте онај кога данас Црква прославља, Свети Петар Сарајевски и Дабробосански.

Преосвећени је потом присутне подсетио на делове из живота Светог Петра Дабробосанског, на испите које је добро положио, а затим је наставио: – Свети Петар је био несаломивог духа и није дозвољавао да било чији дух потамни међу браћом његовом. Држао је њихов дух усправно и чврсто, држао веру чврсту, наду у слободу. И није дозвољавао да се угаси ћирилица, како су тражили од њега.

– Све испите је добро положио, и свима нама је дао пример како се учи, како се живи, како се добро полажу сви животни испити. Зато се данас и подсећамо на њега и молимо га да прихвати нашу захвалност за све што нам је оставио у наслеђе, и да моли Господа да сачува наш народ од свих порока, свих замки, пропасти, да одагна непријатељства из нас самих и да одагна спољашње непријатеље, да нас учини једним здравим народом, поручио је Епископ Атанасије.

Домаћин овогодишње славе са својом породицом приредио је трпезу љубави која је послужена за све присутне па је тако саборовање у храму и при храму продужено и на овај начин у славу Божију а у част Светог Петра Дабробосанског.