Свети Петар Дабробосански прослављен у Саставцима код Прибоја

У четвртак 17. септембра 2020. године прослављена је храмовна слава у Саставцима код Прибоја, Свети свештеномученик Петар Дабробосански. Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Божанску Литургију уз саслужење архијерејског намесника прибојског протојереја-ставрофора Драгана Видаковића, старешине Васкрсењског храма у Прибоју протојереја-ставрофора Марка Папића и ђакона Ивана Савића.

Верни народ Саставака и околине сабрао се код храма да са својим Епископом узнесе молитве и благодарност Богу за сву милост и доброту коју нам обилато пружа, али и да прослави молитвену успомену на једног дивног угодника Божијег какав је био Свети Петар, Дабробосански митрополит. Обраћајући се присутнима Епископ Атанасије је указао на овог великог српског молитвеника пред Свевишњим Богом за сав род српски: – Прослављамо угодника Божијега Светога Митрополита дабробосанског Петра, српског молитвеника, пастира, чувара душа српских православних, слугу Божијега који бди и дан данас пред Богом за све нас.

– Угодници Божији заслужују да их помињемо, призивамо, да им певамо, да им подижемо храмове, сликамо иконе. Да украшавамо све што се на њих односи и песмом и сликом, а нарочито молитвама и љубављу према њима.

Епископ Атанасије је затим укратко подсетио на житије и лик Светог Петра: – Он је био и остао планина која светли, врх који се види са свих страна, и осветљава животни простор свакоме, тако да они који гледају у њега не морају да бораве у тами, него и сами могу да се оријентишу у животу. А он се добро оријентисао зато што је веровао у правога Пастира душа људских, у Спаситеља, Господа Христа. Сваку врлину он је имао. Све добре особине рода нашега сабрао је у себи.

– По угледу на Светог Петра, прихватимо и ми све Божије дарове као израз Његове љубави, и сав свој живот усмеримо на служење Богу и ближњима, позвао је Епископ Атанасије на крају све окупљене прослављаче Бога и Његовог светог угодника, Свештеномученика Петра.

Домаћини овогодишње славе, Свето Вилотић и Зоран Новаковић са породицама, припремили су славско жито и колач који су освештани након трократног опхода око светог храма.

Заједничарење верног народа са својим првопастиром, настављено је и за трпезом љубави коју су уприличили домаћини славе са својим парохом, протом Лазаром Пајићем.