У манастиру Довоља код Пљеваља прослављена слава – Велика Госпојина

На велики празник Успења Пресвете Богородице – Велику Госпојину, 28. августа 2021. године, поводом храмовне славе, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију манастиру Довоља код Пљеваља. Саслуживали су парох пљеваљски протојереј-ставрофор Огњен Перковић, настојатељ Светотројичког манастира у Пљевљима протосинђел Зосима и протођакон Иван Савић.

Сви који су се постом и молитвом спремали за сједињење са Господом, приступили су Трпези Господњој.

Након заамвоне молитве и трократног опхода око светог храма освештени су славски дарови и преломљен славски колач. Домаћини овогодишње славе били су чланови породице Глушчевић.

Честитајући свима овај светли празник и славу манастира Преосвећени Епископ Атанасије је похвалио мештане Премћана за њихов труд око уређења храма: – Честитам вам на вашем успешном хођењу кроз живот јер ове године, празнујући Успеније Пресвете Богородице овде у манастиру Довољи, видим да у свему доброме довољно напредујете. Све то се огледа и на изгледу овога светога храма и овом што видимо около да је урађено, види се напредовање. Бог и жели да ми напредујемо, да узрастамо у свему што је добро, у врлинама, у познавању Бога. Да узрастамо у слози, миру, љубави, у доброти, у способности да чинимо добро.

Владика је укратко подсетио присутне на догађај који на данашњи дан празнујемо, Успење Пресвете Богородице, и наставио: – Након свог уснућа, по Божијем промислу, сама Богородица се јавља, као раније Васкрсли Христос својим ученицима, и све обрадује, и обећава им, даје им до знања, да Она иако је отишла никада се неће одвојити од њих. Замислите какав је то одлазак, неодвојив. Одсуство а увек присутна.

– Ваши претходници, који су живели на овом месту, имали су надљудску снагу коју су црпили из доживљаја вере хришћанске, из доживљаја молитве, из доживљаја Литургије и причешћа, из доживљаја те заједнице са Богом, са Пресветом Богородицом и са свима светима. То им је давало надљудску снагу тако да су могли да побеђују све непријатеље, да опстају на овом месту. Колико су се разни завојевачи трудили да овај манастир поруше, толико су, и још више, трудили се монаси и житељи овог места, ове околине, наши Срби православни, да овај манастир опет обнове.

– Потребно је да својим делима, на усавршавању себе али и на обнављању наших светиња, покажемо да нам је стало до овог светог манастира, да нам је стало до свете вере наше, да нам је стало до нашег опстанка, да нам је стало до тога да наставимо пут наших предака, истакао је Епископ Атанасије.

Парох премћански протојереј-ставрофор Лазар Вељанчић, у име грађевинског одбора који се стара о обнови овог манастира, захвалио се, пре свих, Епископу Атанасију на његовој посети овом крају и овом манастиру, на благословима које је донео овом месту, на заједничкој молитви Богу која је данас узнета са овог светог места, а потом се захвалио и свима који помажу обнову ове светиње, као и породици Глушчевић који су ове године кумовали манастирској слави и породици Рондовић која је преузела кумство за наредну годину.

Домаћини славе, приредили су заједничку трпезу љубави, те је и такво дружење, за трпезом, било прилика и могућност да се продужи празновање светлог празника и исказивање и учвршћивање веза, јединства, слоге и љубави мештана овог краја и њихових гостију.