Васкршњи Понедељак у манастиру Милешеви

Настављајући прослављање Празника над празницима, Светло Христово Васкрсење, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је на други дан Васкрса, 20. априла 2020. године, Свету aрхијерејску Литургију у манастиру Милешеви. Саслуживали су парох прибојски протојереј Спасоја Вујанић и протођакон Никола Перковић, док је за певницом одговарало милешевско сестринство.

Владика је у својој беседи најпре указао на Христову победу над злом и смрћу: – Христос је победио али рат није завршен, битке нису завршене. Христос је устао из мртвих, Христос се показао надмоћнији у односу на оне који су били против Њега, и Он је јачи од оних који су против Њега у свима временима. Али нама то није довољно. Није зато што ми треба да се такође покажемо јачи од свакога зла, од свакога искушења. Да се ми покажемо јачи од греха, јачи од смрти. Како то треба бити надмоћан у односу на зло можемо видети читајући о нашем Господу. Читајући Јеванђеље видимо да је Он надмоћан у односу на оне који га нападају. Најпре се показао надмоћан у односу на сатану који га је кушао у пустињи, настојећи да га заведе, као што је завео наше прародитеље

– Господ наш се показао надмоћним и у односу на смрт, прошао је кроз смрт. Прошавши кроз њу, и њу је преобратио, преобразио, и показао да када се остаје са Оцем небеским у заједници, у љубави, онда смрт нема дејства над оним који тако кроз њу пролази, надмоћно. И многи други који су веровали у Господа Христа исправно и заједницу са Њим имали, надмоћно су прошли и кроз смрт. Међутим, глава Цркве је прошла победоносно, Христос је прошао победоносно, али тело Његово, које ми сачињавамо, још је у борби. Тело Христово, дакле ми који смо у овом свету, треба да покажемо, да постигнемо и покажемо надмоћ у односу на оно што нас сада разара, у односу на грех, у односу на свако зло и сваку немоћ, истакао је Епископ Атанасије.