630 година манастира Тумана

630 година манастира Тумана прослављено 14. и 15. септембра 2019. године

Свечаност је започела у суботу светом архијерејском Литургијом којом је началствовао Високопреосвећени Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије уз саслужење архимандрита, свештенства, монаштва и братије манастира. Митрополит је указао сабранима на значај Цркве Божје као јединог и истинског саборовања и у времену и у вечности, осврнувши се на примере Светих туманских чудотвораца Зосима и Јакова који као истински христоносци сијају примером правоживља.

После богослужења у свечаној атмосфери отворен је целодневни богословски тематски скуп на тему Исихазам у Цркви српских и поморских земаља. Пастирском љубављу присутнима су се обратили домаћин, Епископ браничевски г. Игнатије, и митрополит Амфилохије, а затим и професори и предавачи Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Скуп је протекао у богословском духу и дијалогу уз учешће великог броја верних који су непрестано пристизали у древну Обилићеву задужбину. Током дана пристигли су Преосвећени Епископи милешевски г. Атанасије и стобијски г. Давид.

Сабрање је настављено свечаним вечерњим богослужењем и освећењем новог манастирског конака. Током читаве ноћи и јутра у манастир је пристизао верни народ из свих крајева. Према процени полицијске управе у Голупцу у манастиру је током богослужења било око 15 хиљада људи, а током дана и преко 20 хиљада душа.

Празнично евхаристијско сабрање је предводио епископ Игнатије уз саслужење гостију, епископа Атанасија и Давида. Владика Игнатије је поучио верне о значају литургијског сабрања и заједничарења, као и да се у том духу и тој свести разумеју и поклоничка путовања светињама. Посебну лепоту радосном сабрању даровало је и рукоположење сабрата манастира Тумана Гаврила у чин ђакона. Тиме је показано да у дану прославе 630 година Тумане живи као појућа обитељ у којој Богу служе млади људи као нада и будућност Цркве.

После богослужења промотивно је емитован филм Небеско сијање.

Извор: Манастир Тумане

Преузето са: www.spc.rs