Епископ Атанасије богослужио у Куманици

Светоархангелски манастир Куманица торжествено је прославио храмовну славу Сабор Светог Архангела Гаврила, 25. и 26. јула 2018. године. Верни народ Бродарева, Пријепоља, Бијелог Поља и других крајева сабрао се у великом броју да измоли заступништво Светог Архангела Гаврила пред Престолом Бога Вишњега.

У навечерје Празника, свечано бденије служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење свештеника и свештеномонаха Митрополије црногорско-приморске и Епархија будимљанско-никшићке и милешевске.

У беседи Преосвећени Владика је говорио о великом доприносу Светог Архангела Гаврила у домостроју Божијег спасења, јављајући се свету и изабраним људима: – Два су најзначајнија јављања Светог Архангела Гаврила у овоме свету, када је објавио радосну вест Пресветој Дјеви Марији да ће постати Богородица, да ће родити Бога и Спаситеља света Господа Исуса Христа, и када је мироносицама јавио радосну вест да је Спаситељ наш Христос васкрсао из мртвих. Управо је овај други догађај фрескописац овековечио у живопису чувене милешевске композиције Мироносице на Христовом гробу на којој је Архангел Гаврило приказан као Бели Анђео који објављује Свепобеду Христову.

Након бденија одржан је пригодан културно-уметнички програм у коме су учешће узели гуслари, изворне групе, рецитатори и глумци из Бијелог Поља. Затим је служена Света тајна јелеосвећења за све оне болесне који су дошли у ову светињу молећи се Господу Исусу Христу да их исцели од њихових телесних и духовних болести.

Сутрадан је Преосвећени Владика Атанасије предстојао Божанском Литургијом уз саслужење више свештеника и свештеномонаха из неколико Епархија. Трпези Господњој приступило је преко педесет верника благодарећи Богу на свему. Уследила је свечана литија око храма и чин освећења славског жита и колача.

Честитајући храмовну славу настојатељу овог манастира високопреподобном архимандриту Николају, свештенству, свештеномонаштву и побожном народу Епископ Атанасије је рекао да нам је помоћ Светих анђела неопходна на нашем животном путу који је изузетно сложен и тежак, и није га лако проходити: – Много је препрека и зла на овом животном путу, много је болести и замки. Читајући историју спасења налазимо да постоје и они који се отворено супротстављају спасењу човека. Постоје они који праве диверзију на путу и настоје да човека скрену са тог пута, помућујући његов ум. То су зли дуси, ђаволи. Зато је помоћ светлих анђела неопходна. Светли анђели се првенствено истичу у томе што разгоне оне мрачне анђеле са животне позорнице, оспособљавају човека да препознаје пут живота и да њиме слободно ходи. А људи вођени светлим анђелима не само да корачају за њима него се и угледају на њих, усличавају се њима и постају савршени слично њима.

Сви који се благодаћу Божијом и заступништвом Светог архангела Гаврила и свих анђела сабраше у овој светињи, коју народ назива и другим Острогом, били су послужени за трпезом љубави коју је уприличила сестра Радмила Милинковић из Прибоја.

Истога дана,  Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије крстио је, у храму Светог Василија Острошког у Пријепољу, дечака Василија, сина ђакона Небојше Јовановића. У Светој тајни крштења учествовало је десетак свештеника.

Беседу Епископа Атанасија након Свете Литургије у Манастиру Куманици можете послушати овде: