Епископ Атанасије: Господ је једини који даје слободу и способност да човек буде слободан

У двадесет трећу недељу по Духовима, 12. новембра 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Светог архангела Гаврила, Куманица, код Бродарева. Саслуживали су: настојатељ манастира Куманица архимандрит Николај; архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић; парох раковички, Архиепископијa београдско-карловачкa, протојереј хаџи Јован Стојиљковић; свештеник у пензији из Епархије банатске протојереј хаџи Бранко Денчић и протођакон Иван Савић.

Поводом прославе празника Светог краља Милутина, преподобног Теоктиста (краља Драгутина) и мајке им краљице Јелене монаштво манастира Куманице, са настојатељем архимандритом Николајем, је припремило славске дарове који су након заамвоне молитве освећени а потом је пререзан славски колач.

Након отпуста Преосвећени је у пастирској беседи поучио сабрани верни народ појаснивши речи из Светог Писма које су прочитане на данашњој Божанској Литургији: – Господ Христос је такав да Га не можемо не волети, и када бисмо хтели. Он је убедљив, прихватљив, пријемчив. Такав је и по својој речи коју говори, и по оном што чини, и по изгледу како изгледа Његово љупко лице. Тако да Га је лако прихватити и волети. Треба Га само срести и упознати, и заволећемо Га за цео живот, слушаћемо Га и живети Његовом речју, испуњавати оно што Он говори.

– Данас смо читали о томе како Господ Христос очишћава своју творевину од нечистоте, од ружноће, од искварености, од зла. И не само то, него и од онога који квари, који чини нечистим, који поружњава. Очишћава своју творевину од кваритеља, од Сатане и његових слугу, који и нису ништа друго него ружитељи и кваритељи, злотвори, сејачи и произвођачи болести, смрти и ружноће. Сва квареж која постоји иде отуда, од онога који квари и инспирише на кварење.

– Господ је једини који даје слободу и способност да човек буде слободан, и то тако што ће испуњавати оно што Господ говори. Јер, Господ нама даје своје заповести не да би се иживљавао над неким него што су то прописи здравог и светог живота.

– Господ је дао довољно својих добара човеку да може и он сам имати довољно и да има и другом давати, да цела творевина може здраво да живи. Међутим, човек је грамзив и свега му је мало. И ови ратови су само око тога, ко ће више поседовати. Господ тражи да љубимо ближњега и да живимо за ближњега, а људи се управљају по закону отимања од ближњега.

– За нас је намењено Царство Небеско, Царство Божије Љубави. Апостол Павле нас подсећа да стојимо у слободи којом нас Христос ослободи. Ослободио нас је од демона и зла његова. Апостол нас поново подсећа на Оца Небескога који и Сина Свога даде за нас, на љубав Његову, на Царство и Живот Вечни који нам је припремљен, од постања света намењен. Да никад не заборавимо да смо деца Оца Небескога, чак и кад грми изнад нас, и када се ратови воде. Да се никад не бојимо јер у Христу вечно можемо да живимо, поучио је Епископ Атанасије сабране благосиљајући све и препоручујући ову свету обитељ куманичку као место где се Бог вековима призива у молитви.

Након Божанске Литургије приређена је трпеза љубави у манастирској трпезарији за све учеснике те је уз послужење, богоугодне разговоре настављено саборовање у част српских Светих угодника Божијих.