Прослава Митровдана у Вруљи

Поводом прославе храмовне славе Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је, у среду 8. новембра 2023. године, Свету архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Димитрија у Вруљи код Пљеваља.

Саслуживали су пароси пљеваљски протојереји-ставрофори Никола Олић и Лазар Вељанчић, и протођакон Иван Савић.

Међу бројним гостима и званицама били су и Председник општине Пљевља др Дарио Вранеш, г. Милан – Мијо Лекић, директор Средње стручне школе у Пљевљима г. Бојан Струњаш и други.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач које је припремио домаћин овогодишње славе Дејан Чабаркапа са породицом.

Честитајући празник и славу храма сабраном верном народу Епископ Атанасије је поручио: – Сабрали смо се под заставом коју су вековима носили хришћани православни, а то је Крст Христов. Под овом заставом окупио нас је данас Свети великомученик и победоносац Димитрије. Данас посебно истичемо ову заставу зато што под њом треба да ходимо кроз овај живот, кроз ово време. Ову заставу носили су наши преци и под њом побеђивали, са њом Царство Небеско освајали.

– Свети апостол Павле, у данас прочитаном делу из Светог Писма, нам поручује да јачамо у благодати Господа Исуса Христа. Једино као јаки можемо успети. Потребно је јачати, снажити се, снабдевати се снагом. Али, треба и знати где ћемо ту силу наћи. Апостол нас зато и подсећа да јачамо у благодати Исуса Христа, у Њему је снага.

Владика је још једном подсетио на речи Светог Писма које су прочитане на данашњој Божанској Литургији па продужио: – Свети Димитрије је имао поуздање у Господа иако је био војвода, угледан, заповедник велике војске, и градоначелник Солуна. Он је то све сматрао за ништавно пред оним главним. Он је жело да буде грађанин Царства Небеског, зато је њему Римско царство, пролазно, трулежно, незнабожачко, било ништавно.

– Захваљујући таквим, храбрим и мудрим, хришћанство крчи себи пут у овоме свету, постоји и опстаје. Господ тако снабдева оне који верују у Њега, својом снагом, својом мудрошћу, својим врлинама. Овај данашњи дан нас поново позива да се тако наоружамо благодаћу Божијом, силом Божијом, и свако искушење које се примиче биће ништавно пред нама, поручио је Епископ Атанасије, призивајући благодат Божију на све присутне, на све хришћане у свету, на све православне.

У сали парохијског дома, код храма Светог Димитрија у Вруљи, домаћин славе са својом породицом, приредио је славску трпезу љубави те је уз послужење, богоугодне разговоре и песму продужено прослављање данашњег празника великог угодника Божијег.