Епископ Атанасије: Однос према потребитима је мерило наше вере

У недељу, 5. новембра 2017. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије је служио Свету архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Пријепољу.

Епископу су саслуживали архимандрит Теофило, игуман манастира Сељани; протојереј-страврофор Душан Јанковић, архијерејски намесник пријепољски; протојереј Бранислав Стојановић, секретар Епархије милешевске; протојереј Станко Благојевић, парох нововарошки; и ђакони Небојша Јовановић и Горан Крстић из Пријепоља.

Прослављајући Бога својом безазленошћу и чистим срцима присутна деца су приступила Светој тајни Причешћа, искрено се радујући заједничарењу са Господом. У својој беседи владика је протумачио јеванђелски одељак о богаташу и убогом Лазару, истакавши да је наш однос према потребитима мерило сопствене вере, и да потребити увек стављају на пробу нашу веру и могу бити пропусница или препрека на путу у вечни живот. Владика је нагласио да је сва Лазарева праведност у његовој немаштини, а сва богаташева неправедност у игнорисању ближњега који страда, а оно што се осуђује није богатство по себи већ неосетљивост за страдање ближњих.

Епископ Атанасије је позвао присутне на приснију међусобну заједницу и љубав, јер се човек кроз однос са другима изграђује и остварује као личност коју Бог препознаје и спасава.

Братство овог светог храма је уприличило трпезу љубави за којом је настављено богоугодно заједничарење.