Епископ источноамерички Иринеј писао Стејт Департменту о гоњењу Цркве у Црној Гори

Писмо Епископа источноамеричког Стејт Департменту

У уторак, 16. јуна 2020. године Његово Преосвештенство Епископ источноамерички Г. Иринеј обратио се писмом Амбасадору Сему Браунбеку, који је задужен за верске слободе при Стејт Департменту.

Између осталог, Владика Иринеј је нагласио своје жаљење и забринутост због континуираног прогона епископа, свештенства, монаштва и верног народа Српске Православне Цркве у Црној Гори. Владика се посебно осврнуо на забрињавајуће извештаје о бруталном обрачунавању специјалних снага полиције Црне Горе са голоруким и мирољубивим народом.

Владика је замолио Амбасадора Браунбека да учини све што је у његовој моћи да се заустави кршење основних људских права и верских слобода у Црној Гори, а посебно да се престане са прогоном Епископа будимљанско-никшићког г. Јоаникија, коме је заказано суђење за 19. јун.

Владика Иринеј наставља са интензивним дипломатским напорима у циљу заштите Српске Православне Цркве у Црној Гори.

Из канцеларије Епископа источноамеричког

Извор: Митрополија црногорско-приморска