Манастир Јања у Рутошима прославио храмовну славу

У четвртак 22. септембра 2022. године, поводом манастирске славе, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Светих Јоакима и Ане – Јања, у Рутошима код Нове Вароши. Саслуживали су парох рутошки протојереј-ставрофор Слободан Милошевић, архијерејски намесник нововарошки протојереј Станко Благојевић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни молитвени опход око светог храма а потом су пред храмом освештани славски дарови и преломљен славски колач.

Честитајући славу настојатељици манастира игуманији Јустини, домаћинима овогодишње славе и свим присутним, Епископ Атанасије је рекао: – Свима вама честитам на вашој припадности Светој Цркви Српској Православној, заједници у којој се спасавамо. Данашњи празник, дан праведних Богородитеља Јоакима и Ане, одређен је за празновање зато што су и они допринели спасењу људи и увек доприносе.

– С обзиром да је данас њихов дан ми се онда опет подсећамо на њихове заслуге. А њихова је заслуга што су родили, дали свету, Пречисту Дјеву Марију, најчистије биће људско. Осим тога што су Је они родили, они су јој дали и основно васпитање, усмерење, тако да се она као личност снабдела свима врлинама. Као таква Она је била спона са Небом и оспособила се да, захваљујући Њој, сам Бог се уврсти у наше редове и постаје наш вечити и незаменљиви Спаситељ, истакао је Епископ Атанасије.

Домаћин овогодишње славе био је г. Мирослав Селаковић који је са својом породицом припремио славске дарове али и заједничку трпезу љубави па су сви након Божанске службе заједно наставили саборовање уз послужење и богоугодне разговоре, све у славу Бога и у част Светих Јоакима и Ане.