Свети апостол и јеванђелист Лука и Свети Петар Цетињски, торжествено су прослављени, у понедељак 31. октобра 2022. године, у Цетињском манастиру. Свету литургију су служили Митрополит црногорско-приморски Јоаникије, Архиепископ михаловско-кошицки Георгије, Епископ милешевски Атанасије, Епископ полошко-кумановски Јоаким, Епископ брегалнички Марко, Епископ рашко-призренски Теодосије, Епископ славонски Јован, Епископ бихаћко-петровачки Сергије и Епископ захумско-херцеговачки Димитрије.
Након прочитаног зачала Светог Јеванђеља од Луке, Владика захумско-херцеговачки Димитрије, подсјетио је на ријечи Светог Петра Цетињског: ”Ко много збори без разлога, тај се стиди од говора свога”, те нагласио како се он увијек ослањао на плодно сјеме ријечи Божије. ”Чудесно ново чувство, како кажу Свети оци, које нам је Бог дао, чуло вјере, да можемо бити пријатељи и позваници Божији, а онда у Новом Завјету имамо нешто више од тога, а то је долазак нашег Спаситеља Господа Исуса Христа у тијелу и оно што је Мојсију било немогуће, нама је могуће”, рекао је Владика и додао да из лица Божијега градимо нови живот и постајемо нови људи. ”Мајстор тог описивања сусрета са живим Богом је Свети апостол Лука, данас прослављани и коме многе породице приносе колач и жито као свом заштитнику. Био је мајстор да осјети и опише како се људско срце приклони Богу”, казао је подсјетио на два мјеста у Светом Писму гдје он својим детаљима боље то приказује од других јеванђелиста, а то је тренутак плача Светог апостола Петра након што се три пута одрекао Христа, а други моменат је у сусрету Луке и Клеопе са васкрслим Господом на путу за Емаус.
”Ријеч Божија и наш Спаситељ, зажижу огањ у срце сваког човјека који је спреман и који је отвореног срца, а такав човјек је био Свети Петар Цетињски који је као дванаестогодишњи дјечак дошао у манастир и кога данас прослављамо”, рекао је Владика Димитрије, честитајући славу игуману Пајсију са братијом и ректору Богословије Светог Петра Цетињског, Благоју Рајковићу са професорима и ђацима. Владика је нагласио колико је срце Светог Петра горело љубављу Божијом, да је он стизао са краја на крај Црне Горе и свима био утјеха, попут апостола Павла, био је и темељ Црне Горе и свег српског народа, темељ свега вриједног и истинитог у данашњој Црној Гори: ”Као што је темељ Цркве Божије и свих нас и Светог Петра Цетињског, Свети апостол Лука, тако је свети Петар Цетињски био темељ великих људи, својих наследника на трону, а један од њих је Владика Раде, а други је Митрополит Амфилохије блаженоупокојени, који су плод проповједи Светог Петра Цетињског, а без те проповиједи ни они не би били тако предањски, истинити и ни они не би тако освојили и утјешили наша срца и поновили ту жртву Светог Петра Цетињског.”
”Нека би дао Бог да и ми, барем у малој мјери, будемо слични њима и да се преображавамо, да сваког дана почињемо нови труд и подвиг, да улажемо љубав, али не да се надамо у себе, већ да то буде наш принос да би благодат Божија сишла на наша срца, на наше душе, на савјести, умове, на вољу и наше биће, да би нас преобразила. Кад све буде тако, дубоко вјерујем да ће и она капелица на Ловћену која нам је свима тако на срцу, никнути као пролећни цвијет из орошене земље. Природно ће се појавити на том врху Ловћена и ми ћемо је обновити и саградити поново, а кад погледам вас, живу Цркву Божију, па помислим и погледам на Ловћен, зачудим се како она већ није ондје”, рекао је и подијелио осјећај да је куцнуо час и да је дошла пуноћа времена, али Бог ће дати благослов да свима буде на утјеху, а никоме на некакво понижење, а прије свега да буде на помирење.
”Дај Боже, кад се изгради та капела на Ловћену, да ми остваримо аманет Светог Петра, да се измиримо, пољубимо братске ране и поклонимо се тим ранама и да ова земља коначно изађе из свих својих подјела и раскола”, рекао је Владика Димитрије, још једном честитајући данашњи празник и славу Цетињског манастира.
По заамвоној молитви је пререзан славски колач, а Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Јоаникије је рекао да, славећи данас спомен Светога апостола Луке и Светога Петра Цетињскога, прослављамо Христа са којим су се они у различитим временима сјединили. ”Свети апостол Лука је писао Јеванђеље, а Свети Петар је јеванђелист новог времена, као што је благодат Светога Духа осјенила и просветлила Луку и учинила га апостолом Христовим, исто је тако је и милост Божија и ријеч Божија осветила душу и срце и ум Светога оца нашега Петра Цетињскога”, рекао је и додао да је Свети Лука у своје вријеме проповиједао Јеванђеље, а тако је и Свети Петар Цетињски имао живу ријеч Божију у устима својим и то је била једина власт са којом је располагао, али су се од те власти много више бојали Црногорци и поштовали га у исто вријеме, него да је имао неку земаљску власт од данас до сјутра. Владика је нагласио и како је Свети Петар превазишао своје вријеме и границе, те је био поштован још за живота као светитељ.
Митрополит је рекао да су знали људи тог времена да је Свети Петар човјек Христов и да је у њему иста мудрост и вјера Светих апостола, Светих отаца, Светог Саве и Светог Василија, те је зато имао толики ауторитет, али да знамо и да је прошао трновит пут са много тешкоћа, али је крстом Господњим побјеђивао све. ”Ми сви данас овдје сабрани око његовог ћивота у љубави Божијој, браћа архијереји овдје присутни, као и многи угледни гости, ректори богословија, јер данас осим Цетињског манастира слави и наша Богословија, а међу нама је данас и нови добитник Извиискре Његошеве, те изузетне награде, Матија Бећковић, који данас прославља своју крсну славу, Светог апостола Луку. Свети Петар и Свети Лука заједно се прослављају, а њима се придружује и Свети Петар II Ловћенски Тајновидац, којег такође прослављамо”, рекао је и додао да су ово велики дани за Црну Гору, које смо назвали ”Дани Митрополита Амфилохија”, јер смо поводом годишњице његовог упокојења организовали мноштво свечаности као што то и приличи, међутим и Петар II Ловћенски Тајновидац и блаженопочивши Митрополит Амфилохије су укоријењени у Јеванђељу, а обојици им је био учитељ Свети Петар Цетињски.
”Оно што је Свети Петар Цетињски чинио у народу као слуга Божији, судија и народни вођа, то је још више некако развио у својим дјелима Петар II Петровић Његош. Ону светост коју је имао Свети Петар у својој души, уму и устима, поцрпио је као младић, Петар II Ловћенски Тајновидац, те то саопштио преко Луче микрокозме и преко Горскога вијенца, да би народ читао и разумио боље Јеванђеље и његове поруке, те су они остали незамјењиви учитељи нашег рода до дана данашњега, а све то што су они учили и проповиједали, у наше вријеме је посвједочио и развио и изнова саопштио наш блаженопочивши Митрополит Амфилохије”, рекао је Митрополит и додао: ”Овај дивни и велики сабор, око нетрулежних и чудотворних моштију Светога Петра Цетињскога да вам свима буде на радост, на здравље и спасење, на срећу и међусобну слогу и љубав, да би се љубав Божија настанила у нашим серцима, да бисмо једни друге загрлили, да бисмо се измирили, јер је Свети Петар носио мир у своме срцу и тако је могао да мири завађене Црногорце тога доба , а тај мир нам је потребан и данас поред ових различитих подјела, поред ситничарења, зависти и пакости. Треба то све да превазиђемо да бисмо били људи хришћани и да бисмо се могли назвати достојним наследницима и синовима и кћерима Светога Петра Цетињскога, да се обновимо његовом новином, благодаћу Светога Духа коју је он имао у своме срцу и коју он излива преко свога кивота и светих моштију на све нас.”
Тијана Лекић
Фото: Вељко Симовић
Извор: Митрополија црногорско-приморска