Епископ Атанасије у Славонији

У родном месту блаженог спомена патријарха Павла нешто мање од две хиљаде људи из више епархија Српске Православне Цркве од раних јутарњих сати на Ђурђиц, 16. новембра 2019. године, сабрало се да учествују у свечаном чину освећења храма Светих апостола у Кућанцима.

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је стигао, у пратњи Преосвећеног Епископа славонског г. Јована и отачествених архијереја, у 8 часова у порту храма, где су свечани шпалир чинили Чувари Христовог Гроба, жене одевене у славонску народну ношњу, богољубиви народ Епархије славонске са свештенством, монаштвом и вернима из свих српских крајева.

Свјатјејши Патријарх је извршио чин освећења обновљеног храма у Кућанцима, у којем се молитве узносе 270 година. У наставку, Његова Светост је началствовао светом архијерејском Литургијом уз саслужење Митрополита црногорско-приморског Амфилохија и загребачко-љубљанског Порфирија, Архиепископа Макарија из Јерусалимске Патријаршије, као и Епископа британско-скандинавског Доситеја, милешевског Атанасија, будимљанско-никшићког Јоаникија, рашко-призренског Теодосија, славонско-пакрачког Јована, бихаћко-петровачког Сергија, далматинског Никодима, осечко-пољског и барањског Херувима, захумско-херцеговачког Димитрија, умировљеног средњоевропског Константина и свештеномонаштва Српске Цркве.

Својим пјенијем богослови Карловачке богословије и Богословије у Крки узвеличали су торжествено сабрање.

После свете Литургије домаћин свечаности, која је уприличена и поводом осам векова аутокефалности Српске Православне Цркве, Епископ славонски г. Јован је пожелео добродошлицу Свјатјејшем Патријарху и сабраћи архијерејима и замолио Његову Светост да се обрати благопоучним речима.

У произнетој беседи предстојатељ Српске Цркве је, између осталог, казао: -Ово је велики дан за Славонију и све народе овог краја. Хвала Богу, обновисмо храм и надамо се да ће се та обнова, уз благослов Божји, пренети на све народе овог подручја. Жеља је да зла времена заувек остану иза нас и да се не понове нигде и никада, јер сваки човек је икона Божја без обзира на то ком народу припадао и коју боју коже имао,  рекао је патријарх Иринеј и поручио да се сви морају вратити Богу да се зла времена не би поновила.

Дан после десетогодишњице од упокојења блаженопочившег патријарха Павла, у његовом родном месту је освећен храм на славу Божју и Светих апостола Петра и Павла. Говорећи о самом патријарху Павлу, Свјатјејши г. Иринеј је казао: -Красили су га смиреност, скромност и доброта коју су сви осећали. Његова скромност је била пример свима. Његове речи попут – будимо људи, постале су данас пословице. Он је свугде сејао реч Божју. Он је за народ свети патријарх. Да је више таквих људи, другачије би било стање и у свету и код нас…

Патријарх Иринеј је уручио архијерејске грамате за помоћ у обнови храма у Кућанцима првом начелнику Општине Магаденовац г. Стјепану Живковићу; др Милети Радојевићу, директору Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама; г. Драгану Павловићу, харамбаши Чувара Христовог Гроба; и г. Митру Петковићу који се потрудио да храм изгледа велелепно.

Свечаности су присуствовали амбасадор БиХ у Хрватској г. Александар Врањеш, министар иностраних послова у Савету министара у техничком мандату г. Игор Црнадак, представници Амбасаде Србије у Хрватској и српских организација из Хрватске, Надбискуп београдски г. Станислав Хочевар, Надбискуп ђаковачко-осјечки г. Ђуро Хранић, Бискуп пожешки г. Антун Шкворчевић, г. Јасмин Милић из Протестантске Цркве, председник Самосталне демократске српске странке г. Милорад Пуповац, директор Секретаријата за вере Републике Српске г. Драган Давидовић, многобројни православни верници из Славоније, гости из Републике Српске и Србије, из расејања, свештенство и добротвори светог храма.

По завршетку свете Литургије сви сабрани су посетили и имање на коме је рођен патријарх Павле.

У наставку је одржан културно-уметнички програм у којем је беседио г. Драго Милошевић, а затим су наступили: СКД Просвјета Слатина, Чувари Христовог Гроба, Милена Богатић, КУД Шљивошевци, Бојана Крстић, КУД Славонија и КУД из Силаша. Освећење цркве у Кућанцима је изазвало велику медијску пажњу, више од десет медијских кућа са лица места послало је величанствену слику у свет.

Извор: Информативна служба СПЦ