Величанствена пљеваљска литија предвођена митрополитом Амфилохијем и eпископом Атанасијем

Фото: Јован Радовић

Пљевљаке ни хладно време није могло да омете да у четвртак 20. фебруара 2020. године поново дођу до храма Свете Петке одакле је још једном кренула Молитвена литија у знак неслагања са усвајањем Закона о слободи вероисповести.

У храму су Молебан служили Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије са свештенством и монаштвом Митрополије црногорско-приморске и Милешевске епархије. Затим је предвођена Архијерејима улицама Пљеваља кренула величанствена колона верног народа, њих око 20000 уз певање тропара и молитава као и повремено узвикивање познатог поклича НЕ ДАМО СВЕТИЊЕ.

Литија се, као и до сада, зауставила на тргу испред хотела Пљевља где се присутнима најпре обратио Епископ Атанасије који је поздравио уваженог госта вечерашњег скупа, а затим и Митрополит Амфилохије који је пренео благослове Светог Василија Острошког: – Донио сам благослов Светога Василија Острошкога јер сам недостојни игуман острошкога манастира, донио сам вам благослов и Светога Петра Цетињскога Чудотворца, његових светих моштију, и Петра Ловћенског Тајновидца, великога и мудрога пјесника мудраца и светитеља Божије Цркве и учитеља, донио сам вам и благослов Светог Симеона Мироточивог, рођеног у Подгорици. Тамо гдје се он родио тамо смо основали и манастир Светога Симеона.

– Црква Христова је на распећу од времена Христовог распећа. Није ли сам Господ рекао: Ако мене гонише и вас ће гонити! И тако се наставља кроз вјекове, гоњење Христа, прогоњење вјере Његове, прогоњење Имена Божијега, Бога Љубави, у чије име се ми крштавамо крштавајући се у име Оца и Сина и Духа Светога.

– Црна Гора је постала једино мјесто гдје се сабира овај народ Божији, народ православни хришћански, сабира се и брани своје светиње бранећи своју душу, своје биће, бранећи гробове својих предака и њихову вјеру. Нарочито ви овдје у Пљевљима који сте такође имали мученике. Није ли 11 свештеника пљеваљских послије рата убијено овдје на челу са игуманом Свете Тројице Серафимом. Није ли одавде велики Патријарх српски Варнава. Ја се похвалим да је он и мој Морачанин не само Пљевљак, јер су Росићи из Горње Мораче дошли у Пљевља, па се онда спојила Морача са Пљевљима, и од тада до данас то јединство остаје неразориво.

– У Бога се надам да ће и ови данашњи властодршци чути глас овога народа, као што је већ и Европа чула, па да се и они уразуме ако мисле да остану записани као људи, часни и честити, у историји Црне Горе попут претходника њихових који су владали Црном Гором. Нека Бог благослови све вас, нарочито нека Бог благослови дјецу благословену, поручио је Митрополит Амфилохије.

Литија је затим наставила пут назад до храма Свете Петке где је изведен кратак културно-уметнички програм у ком су учешће узели глумац Тихомир Арсић и гуслар Васо Ђондовић који је уз гусле отпевао песму посвећену Митрополиту Амфилохију.

Епископ Атанасије се на крају захвалио пре свега Митрополиту Амфилохију на његовом труду да данас буде са верним народом Милешевске епархије, али и на благословима и топлим речима које је донео и пренео свим присутнима, и потом се захвалио и свима који су смогли снаге да и по овом хладном времену још једном изразе своје неслагање са лошим мерама и законима који су донети на штету православне вере и Српске Православне Цркве у Црној Гори.

Видео прилог Марка Пејовића можете погледати овде:

Обраћање Митрополита Амфилохија можете послушати овде: