Прослава Светог Василија Острошког у Пријепољу

Дан и празник великог светила Цркве православне из рода нашега српскога, Светог Василија Острошког, свечано и молитвено је прослављен у Пријепољу, као храмовна слава Саборног храма, у петак 12. маја 2023. године.

Прослава је почела свечаним празничним вечерњем са петохлебницом, у навечерје празника, у четвртак 11. маја, које је служио Његово Преосвештенство епископ милешевски г. Атанасије. Саслуживали  су настојатељи манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, Свете Тројице у Пљевљима игуман Зосима, Светог Николаја у Прибојској Бањи јеромонах Јован и Светих Козме и Дамјана код Нове Вароши јеромонах Матеј, и протођакон Иван Савић.

Честитајући наступајући празник присутном верном народу Преосвећени Епископ Атанасије је рекао: – Сабирамо се у Васкрслом Господу, Који је основао своје Царство Вечно, чији грађани, већ у овом животу постајемо. Сабирамо се око Његових Светих угодника који нас оријентишу, позивају, сабирају, упућују и предводе. Тако нас и Свети Василије Острошки предводи и настоји да нас све покрене, да нас све призове. Ево и вечерас у Пријепољу сазвао је немали број верника, заинтересованих за живот вечни у Царству Христовоме. Надамо се да ће сутра дозвати цео град и да ће се сав верни православни народ окупити овде, у овом Светом храму на Божанској Литургији, а онда и на Литији кроз цео град, која представља ход ка Царству Небеском.

– Важно је да сви добро чујемо Глас Божији, глас ка спасењу, да осетимо љубав Божију и да се одазовемо тако што ћемо и ми одговорити на ту Љубав Божију и вечно са Богом бити, почевши одавде, у овом животу, и настављајући у Вечности, поручио је Епископ Атанасије.

На сам дан празника, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Пријепољу, Свету архијерејску Литургију. Саслуживали су архијерејски намесник бјелопољски из Епархије будимљанско-никшићке протојереј-ставрофор Дарко Пејић, протојереј-ставрофор Боривоје Пантић, архијерејски намесник нововарошки протојереј Станко Благојевић, настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима игуман Петар, протојереј Бранислав Стојановић, јереј Ненад Тешић и протођакон Иван Савић.

Поред бројних других званица у Божанској Литургији је учествовао и председник Општине Пријепоље г. Драго Попадић са својим сарадницима, бројни привредници и представници многих друштвених предузећа из Пријепоља, и свештенство и монаштво Епархије милешевске.

Обилна киша која је све време падала није поколебала велики број верног народа да дође у храм и учествује у Божанској Литургији а потом и у свечаној Литији улицама града.

По повратку Литије у порти храма су освештани славски дарови и преломљен славски колач које су припремили домаћини овогодишње славе, Пријепољци, Веселин Пејовић и Милан Баковић са својим породицама.

Честитајући празник окупљеном народу Божијем Епископ Атанасије је, између осталог, рекао: – Честитам вам и на истрајности коју сте показали данас, у обраћању Богу, и у ходу за Светим Василијем Острошким. Свети Василије је живео у бурном времену, у времену пуном искушења, када је наш православни род српски био притиснут тешкоћама са сваке стране. Народ српски био је у то време у сваком погледу сиромашан, али само богат у вери и богат у својим предводницима, који су били духом јаки.

– Како је лепо речено у тропару Светом Василију, он је од младости предао целог себе Богу и од Бога се учио, црпео из Његовог Јеванђеља мудрост и снагу. Одлазио је у многе православне земље и сабирао из целог православног света оно што је најбоље, да би том духовном храном хранио свој народ православни.

– Свети Василије нам даје пример мудрости и храбрости, а данашњи свет управо потребује за добрим људима, Светим људима, да се извучемо из зла присутнога у свету. Свети Василије је остао наш трајни предводник и учитељ, и ево, сабрао нас је данас, видео ваш труд и одозго са Неба благословио вас све, а његов благослов је моћан јер нам преноси Силу Божију.

– Свако од нас добија од Бога према својој потреби, а у мери отворености срца нашега и љубави према Богу и ближњима. Спасење овога света лежи у мудрости и доброти и светости Божијих људи. Кроз њих, преко њих, Бог чини добро овоме свету, додао је Епископ Атанасије.

Прослава славе Саборног храма али и града Пријепоља била је прилика да се ода признање неким добрим људима који су својим дугогодишњим деловањем допринели бољем образовању и васпитавању младих, а што нам је у овом тешком и кризном времену изузетно потребно. За делатну љубав према Српској Православној Цркви, а нарочито због изузетног доприноса у функционисању верске наставе у основним и средњим школама у Републици Србији, Епископ Атанасије је одликовао г. Вељка Гудеља из Београда Орденом Белог Анђела првог степена.

Старешина храма Светог Василија Острошког протојереј Горан Крстић захвалио је Епископу Атанасију на молитвама које је, заједно са верним народом, узнео Господу Богу за заштиту свих, за здравље и напредак овога града. Захвалио се потом и свим свештеницима и монасима који су данас били са верним народом, представницима локалне самоуправе на челу са председником Драгом Попадићем, као и домаћинима храмовне славе који су поред славских дарова приредили и заједничку трпезу љубави за све присутне. За домаћине славе идуће године пријавили су се Владан Матовић и Станко Јањушевић.

Прослављање дана Светог Василија Острошког у порти Саборног храма у Пријепољу настављено је уз послужење, пријатне разговоре и изворну песму, а добром празничном расположењу није могла засметати ни ситна киша која је падала.