Прослављен имендан игуманије манастира Дубочица мати Епистиме

У суботу 18. новембра 2023. године, на празник Светих преподобномученика Галактиона и Епистиме, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Дубочици код Пљеваља, поводом обележавања имендана игуманије овог манастира мати Епистиме. Саслуживали су настојатељ манастира Куманица архимандрит Николај, свештеник у пензији из Митрополије дабробосанске протојереј-ставрофор Момир Васиљевић, настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, настојатељ манастира Свете Тројице у Пљевљима игуман Зосима и протођакон Иван Савић.

У литургијском сабрању учествовале су и сестре манастира Милешеве. Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и пререзан славски колач.

Честитајући имендан игуманији Епистими, а свим учесницима Божанске Литургије празник, Епископ Атанасије је између осталог, рекао: – Данас смо се сабрали да славимо и да се радујемо славећи, и да се учимо управо из онога што прослављамо. Јер, тако је у нашој Светој Цркви, тако је код православних, она је народ Божији који се руководи умом Божијим, разумом Христовим. Све што чини то је смислено, има смисао и значење, из свега се учимо и управо прослављамо оно што има значење што има смисла.

– Данас је управо такав празник да славимо највише ту врлину разума и љубави. Прослављамо све врлине али су управо ове две, разумност, мудрост, и љубав, истакнуте у први план. Човек по природи жели врлину, жедан је и гладан врлине.

Владика је подсетио на речи Божије мудрости које су прочитане на данашњој Божанској Литургији, па продужио: – Људски живот је кратак, крњи се лако, нагриза га болест разне врсте, лако је угрозив, и изнутра и споља. Нема човек времена за расипање, нема довољно снаге, мора економисати и временом и својим потенцијалима. Зато се мора бавити правом темом, а права тема је да освојимо живот вечни, да уђемо у Царство Небеско. И поред свега што је Господ Христос дао својим ученицима силу да изгоне демоне, да лече болесне, да чине оно што је Он чинио, у први план се истиче управо то, да проповедају Царство Небеско.

– О онима који су били разумни и тако се определили да све искористе за освајање Царства Небескога говори данашњи дан када прослављамо Преподобномученике Галктиона и Епистиму. И поред толико мамаца земаљских они се опредељују за потпуно уздржање, потпуно подвижништво. Посебно треба приметити победу духовне љубави над телесном код ових двоје угодника Божијих. Они се одлучују да заједно узрастају у љубави према Богу и да та богољубивост у њима надјача природну телесну љубав. Љубав према Христу надишла је све оно што је у границама људске природе, истакао је Епископ Атанасије.

Игуманија Епистима је, након Божанске Литургије у храму, у манастирској гостопримници приредила славску трпезу љубави за све госте, па су тако сви заједно у радости и љубави наставили прослављање дивних угодника Божијих Преподобномученика Глактиона и Епистиме у чију су се част данас и сабрали и прославили Бога и Његове Свете.