Прослављен празник Ђурђиц у манастиру Мажићи

У манастиру Светог великомученика Георгија у Мажићима код Прибоја у среду 16. новембра 2022. године свечано и молитвено је прослављен празник Обновљење храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц.

Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију уз саслужење архијерејског намесника прибојског протојереја-ставрофора Марка Папића, пароха прибојског јереја Милорада Петровића и протођакона Ивана Савића.

Учешће у служби Божијој узели су и начелник Општине Рудо г. Драгољуб Богдановић, председник Основног суда у Прибоју гђа Јелица Станић Радовић, и велики број верног народа прибојског и ужичког краја.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен је славски колач. У пастирској беседи Преосвећени је између осталог рекао: – Данас је празник Обновљења. Какво обновљење празнујемо? Празнујемо обновљење свега онога што је везано за великог угодника Божијега Георгија Чудотворца и Победоносца. Обновљење свих оних вредности и појмова којих се он држао. Оно што је најважније за њега јесте вера у Господа Христа, држање уз Христа и љубав његова према Господу Христу.

– Из целог садржаја прочитаног одељка из Светог Јеванђеља могло се видети да код нас хришћана све зависи од љубави према Богу. Колико Бога волимо толико смо спремни и способни да будемо са Њиме, да се Њему обраћамо а онда и да сарађујемо са Њиме.

– Обнављање храма је широк и дубок догађај. Јер, то обнавља оне који учествују у тим обнављањима. То продубљује њихову веру, њихову оданост Богу, њихову оданост томе путу којим је ишао Свети Георгије. Тако да сваки пут када се храм обнавља ми обнављамо и своју заједницу, своје заједништво, јер се ту сабирамо са разних простора. Многи народи се ту сабирају и постају једна Црква Христова. И, наравно, обнављамо своју заједницу са Богом.

– Не може се другачије бити хришћанин него богатећи се врлинама. То је свеоружије Божије за живот у овом свету. Хришћанин и јесте тај који је богат врлинама. Бог даје, по Својој доброти, по Своме промишљању, све што је најбоље за нас.

– Нека је срећан празник Обновљења, и да да Бог да празнујући овај дан и ми себе обнављамо. У сваком погледу да се обнављамо на корисно. И дух свој, и душу, и тело, и здравље. Да обновимо све што је потребно, поручио је Епископ Атанасије присутнима.

Домаћин овогодишње славе била је Зорица Ћурчић из Меленаца код Зрењанина. Она је са својом породицом, осим славских дарова, приредила и трпезу љубави за све присутне па је ово саборовање у част Светог великомученика Георгија продужено у манастирској трпезарији.