Прослављена слава храма Светих апостола Петра и Павла у Сјеници

Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је, у уторак 12. јула 2022. године, на велики хришћански празник Петровдан, Свету архијерејску Литургију у храму Светих апостола Петра и Павла у Сјеници, поводом храмовне славе. Саслуживали су настојатељ манастира Михољска Превлака, Митрополија црногорско-приморска, архимандрит Бенедикт, парох прибојски протојереј-ставрофор Ранко Милинчић, протојереј Мирослав Михајиловић, сабрат манастира Михољска Превлака јеромонах Саво, и протођакон Иван Савић.

Кум овогодишње славе господин Никола Марић, са својом породицом, припремио је славске дарове који су освештани након заамвоне молитве.

Честитајући празник присутнима Епископ Атанасије је у пастирској беседи, на крају Божанске Литургије, између осталог, рекао: – Славећи Бога, и спомен на Његове Свете служитеље, ми увек учествујемо у великом делу, у њиховом делу. А њихово дело је дело спасења. Спасења творевине, спасења људи, организовања Цркве. Дело Божије је у томе да Он овај свет уреди по божанским законима, законима живота. Да свет буде исцељен, излечен од греха, ослобођен од греха. Господ жели преобразити овај свет да живи животом који не умире, којим се живи у Вечности.

– Данас кад славимо Христове првоврховне Апостоле Црква нас позива да се загледамо у њихов живот, у њихове личности. А они су постали велики по томе што су себе потпуно предали Господу, Његовом делу, Његовим плановима, Његовој вољи, а пре свега постали су велики тиме што су себе изложили Њему.

– Црква значи Заједница, али, Заједница устројена на прави, здрави начин, где нема мржње а има љубави, нема зла и зависти а има доброте. Такво устројство друштва је црквено и у њему влада Господ Бог, то је Царство Небеско, ту се вечно живи и то у блаженству и радости. Црква је, како је у плану Божијем, најсавршенији облик друштва.

– Сви они који прослављају Христове угоднике Петра и Павла сарађују са Господом Христом у Његовом делу, чине добро дело. Господ рачуна на нас, жели да у нама има сараднике, рекао је Епископ Атанасије, благосиљајући све присутне, пожелевши свима да истрају на путу спасења.

Сав пристни народ Божији узео је учешће и у трпези љубави, коју је припремио домаћин славе са својом породицом, а која је послужена у сали парохијског дома, поред храма Светих апостола Петра и Павла у Сјеници.