Прослављена слава манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани

У петак 14. јула 2023. године, у манастиру Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани подно Златара, прослављена је храмовна слава. Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије је тим поводом служио Свету архијерејску Литургију уз саслужење настојатеља Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игумана Петра, настојатеља манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи јеромонаха Јована и ђакона Дамјана Љујића из Епархије бачке.

Међу бројним верним народом овога краја и многим њиховим гостима, учешће у евхаристијском сабрању узели су и Председник Општине Нова Варош Радосав Васиљевић са сарадницима, професор и бивши декан Правног факултета Универзитета у Београду др Мирко Васиљевић, саветник генералног директора ЈП Србијагас Драган Јокић, дародавац земљишта за манастир Филип Борисављевић са породицом.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач. Домаћини овогодишње славе били су Предраг Шапоњић и Радомир Бато Матовић са породицама.

Честитајући славу настојатељу ове свете обитељи јеромонаху Матеју и свима присутнима, Епископ Атанасије је рекао: – Овај данашњи дан тако изразито показује да је нама хришћанима најбитније да будемо доследни своме имену. Православни хришћани, што и сама реч показује, правилно су усмерени, правилно су утемељени у животу, у вери правој, православној хришћанској, коју добијају у Светој тајни Крштења, добијају снагу у Светој тајни Миропомазања и другим Светим тајнама, а нарочито у Светом Причешћу. И од нас се тражи само да будемо доследни томе што смо примили у нашој вери.

– У данас прочитаном одељку из Светог Јеванђеља слушали смо како Господ Христос, утврђујући Цркву Своју, одабра најдоследније Своје ученике, Апостоле, и посла их да проповедају и даде им Своју моћ Духа Светога да чак и чудотворе, да болесне исцељују, губаве да чисте, демоне да изгоне из људи.

– Жив је Христос, Васкрсли из мртвих, и живи ће бити сви они који пострадају верујући у Њега, јер ће их Он подићи и држати у Вечном Животу.

– У тој потреби да будемо прави Господ нам је дао и упутства да ако би се догодило да у нечему ослабимо Он нам је дао Свету тајну покајања, могућност да се човек покаје за своје слабости и да се осврне поново Цркви својој и да се ту поново напоји духовне снаге, да може изнова почети правилно, опет, и доследно, правилно, водити хришћански живот.

– Господ је за спасење одредио покајање. А то је способност да себе увек поправљамо, себе увек подижемо, себе увек обнављамо у снази, у правом путу, у правом виђењу, правом начину живљења, поново да долазимо у здраво стање.

– Бог не оставља човека него ако човек чврсто реши да буде Богу у служби, на прави начин, Бог му помаже чак и својим додатним даровима, као што је помогао онима које данас Црква прославља, Светим чудотворним лекарима Козми и Дамјану.

– Потпуно и чврсто треба имати поверење у Бога и у Његову реч и у Његову моћ, имати поверење у Њега и то ће нас оспособити да будемо прави. Они који су издали Господа највише су били мотивисани тиме што нису имали поверење у Њега, што су имали којекаквих сумњи, или више веровали нечему другоме, закључио је на крају Епископ Атанасије.

Домаћини славе су приредили трпезу љубави која је послужена за све присутне у манастирској трпезарији.