Прва недеља Апостолског поста у Милешеви

У недељу 18. јуна 2023. године, Недељу другу по Духовима и прву недељу Апостолског поста, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Милешеви. Саслуживали су протосинђел Јевстатије, сабрат манастира Ђурђеви Ступови код Берана из Епархије будимљанско-никшићке, протојереј-ставрофор Никола Перковић и протођакон Иван Савић. Милешевске монахиње са игуманијом Аквилином одговарале су на прозбе и јектеније.

Како је у току пост већи број сабраног верног народа, и међу њима доста најмлађих, приступило је и причестило се Пречистим Телом и Крвљу Господа нашега Исуса Христа.

Након отпуста Преосвећени Епископ Атанасије је честитао присутнима учешће у Божанској Литургији и заједничкој молитви Богу, пожелео, у име свих, да Милостиви Господ прими наше заједничке молитве и буде снисходљив и милостив према свима и покаже Своје уобичајено човекољубље, а потом замолио уваженог госта, протосинђела Јевстатија да упути верном народу речи поуке.

Захваливши се на указаној части да у овој древној светињи учествује у Божанској Литургији протосинђел Јевстатије је, поред осталог, рекао: – Као што верујемо да је Бог Творац и Сведржитељ свега видљивог и невидљивог, као што верујемо да је Господ Исус Христос наш Спаситељ и Бог, тако верујемо и у Свету Саборну и Апостолску Цркву. Јер, Црква је такође предмет наше вере, у коју верујући ми се спасавамо, кроз коју постајемо учесници Божанског Живота.

Протосинђел Јевстатије је потом растумачио прочитани одељак из Светог Јеванђеља истакавши да Господ наш Исус Христос, када је позивао своје прве ученике да пођу за Њим, није им обећавао никакве повластице како би они кренули за Њим већ напротив: – Обећао им је понижење и страдање, јер Божија Истина и Правда неприхватљива је и страна за људску истину и правду, али је људска истина и правда одбачена пред Богом.

– Христос је у својој личности сјединио Божанску и човечанску природу и на тај начин их помирио, човечанску природу вазнео на Небеса, у оно првобитно достојанство, и послао Пресветог Духа Свога на Цркву. На тај начин је обезбедио Своје присуство подједнако у сваком нараштају.

Епископ Атанасије је заблагодарио на лепим речима поуке истакавши на крају да смо, овако сједињени у једну Свету Саборну и Апостолску Цркву, на свим просторима, заједно, јачи.