Радост Спасовдана у Милешеви

Празник Вазнесења Господњег – Спасовдан, 17. маја 2018. године, свечано је прославио манастир Милешева као храмовну славу. Предстојатељ литургијског сабрања у овој светињи био је  Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије.

Саслуживали су настојатељ Светониколајевске обитељи у Бањи Прибојској архимандрит Теофило, духовник манастира Милешеве архимандрит Леонтије,  настојатељ Светотројичке обитељи код Пљеваља протосинђел Владислав, настојатељ Светоуспењске обитељи у Сељанима код Пријепоља јеромонах Петар, старешина храма Васкрсења Христовог у Новом Прибоју протојереј-ставрофор Марко Папић, архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић, и протођакон Никола Перковић. Појало је  сестринство манастира.

Сагледавајући тајну Вазнесења Господњег, сестринство манастира и сабрани народ приступили су Светој Тајни причешћа уз благодарност Богу на свему што чини за наше спасење. Након заамвоне молитве, Преосвећени Епископ, свештенослужитељи и верни људи пријепољског краја пошли су у Литију око храма молећи се Богу за ову свету обитељ, околна села и људе који у њима живе и свеколики наш род православни.

Потом је испред  Световазнесењског храма  извршен чин резања славског  колача и освећење славског жита. Обраћајући се сабранима Владика Атанасије је између осталог рекао: – Овај Празник се зове Спасовдан зато што је Христова намера, и намера Његових апостола и свих црквених учитеља који сарађују са апостолима на истом делу била и остала да се цео род људски спасе. Овај празник ћемо најбоље искористити ако себи кажемо да ћемо од данас живети свој живот на такав начин да он може бити спасен, а може бити спасен када се управља по науци Господњој, када га живимо у заједници са Господом, када га живимо изван греха. Позив је данашњег Празника да своје животе усмеримо ка животу вечном, и онда ће Празник имати осмишљење и у правом смислу зваће се Спасовдан за све нас лично.

Милешевска игуманија мати Аквилина са својим сестринством приредила  је свечану трпезу љубави у манастирској гостопримници за све присутне.