Торжествена прослава Свете Петке у Пљевљима

Фото: Веселин Драгаш, Пљевља

На дан молитвене прославе Преподобне мати  Параскеве – Свете Петке, 27. октобра 2021. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије предстојао је Божанском Литургијом у храму посвећеном овој угодници Божијој у Пљевљима.

Саслуживали су архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, игуман Петар из Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља, игуман Зосима из Светотројичког манастира код Пљеваља, парох жабљачки протојереј Миливоје Јововић (Епархија будимљанско-никшићка), секретар Епархије милешевске јереј Горан Крстић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и пререзан славски колач. Честитајући храмовну славу братству храма и верном народу пљеваљског краја, Епископ је рекао: – Имамо се чиме поносити у роду нашем, на шта ослонити, и у кога уздати то је наша заштитница, Преподобна мати Параскева. Богу се приближила, Бога умолила, Богу мила и зато јој се увек обраћамо, зато што ће Бог услишити њене молитве.

– Има људи и жена, наравно, који успеју да испуне Јеванђеље Христово, да га примене у животу потпуно. Међу таквима је и Преподобна мати Параскева која је применила, дословно, на себе нарочито оне речи које је Господ говорио о ношењу Крста а које показују љубав према Богу.

– Многе је ова тренутна непозната болест изгледа начела. Молићемо се Преподобној да исцели тамо где је болесно, да састави где је растављено, да допуни где је пропало, нагласио је Епископ Атанасије.

Најзаслужнијима који су помогли да се храм Свете Петке украси и фрескопише Епископ Атанасије је уручио Архипастирске грамате захвалности за њихову исказану делатну љубав. Признања су добили Вјекослав Ђуровић, Марко Гогић, Вукадин Лакетић, Дејан Кнежевић, Милош Шаранчић, Радован Гогић, Божидар Мршовић, предузеће Лацо Електро, Јелена Палдрмић, Милан Кнежевић, Мико Митровић, Дико Петровић, Радомир Бајовић и Драгомир Бајић.

Заједничарење је настављено за трпезом љубави коју су за све присутне уприличили домаћини овогодишње храмовне славе, браћа Вјекослав и Милан Ђуровић из Пљеваља са својим породицама.

У поподневним часовима, након вечерње службе,  улицама града на Брезници уприличена је величанствена литија, коју су предводили Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило и предстојатељ Милешевске епархије Епископ Атанасије. Света Петка је том молитвеном ходу сабрала неколико хиљада православних хришћана Пљеваља.

У беседи након литије Епископ Кирило  је подсетио присутне на житије Свете Петке и њен подвиг којим је она осветила свој ум, срце и душу и тиме се приближила Богу од кога је и прослављена, указавши на начин како да њено житије правилно сагледамо и применимо на савремено време.

У културно-уметничком програму наступила је Даница Црногорчевић са хором Горица из Подгорице.

Беседу Епископа Атанасија на Божанској Литургији можете послушати овде: