У манастиру Куманица прослављена манастирска слава Сабор Светог Архангела Гаврила

Сабор Светог Архангела Гаврила свечано је прослављен у среду 26. јула 2023. године у манастиру Куманица код Бродарева. Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију уз саслужење више свештенослужитеља из Митрополије црногорско-приморске и Епархијâ Будимљанско-никшићке и Милешевске.

На прозбе и јектеније одговарао је хор Свети Апостол и Јеванђелист Марко, који делује при храму Христовог Васкрсења у Подгорици, са диригентом мр Људмилом Радовић.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око светог храма уз појање похвалних песама Архангелима, Богородици и Христу а затим су освештани славски дарови и преломљен славски колач. Домаћин овогодишње славе био је г. Љубинко Илић из Ужица са породицом.

Честитајући славу настојатељу манастира Куманица архимандриту Николају, домаћинима овогодишње славе, свом свештенству и монаштву и сабраном народу Божијем, Епископ Атанасије је указао на ангелски ред и њихову улогу у спасењу рода људскога: – Сваки хришћанин на крштењу добија свог Анђела чувара који га прати у овоземаљском животу, који га учи и руководи на богоугодна дела. И међу свом том огромном војском ангелском први су њихови вође Архангели, међу којим је и Архангел Гаврило кога данас прослављамо.

– Монаси, који својим животом настоје да подражавају ангеле, први су у давно време установили празновање данашњег празника, Сабор Светог Архангела Гаврила, како би и на такав начин, саборно, сви хришћани одали захвалност и изразили своје дубоко поштовање према нашим заштитницима и путеводитељима.

– И ми смо се данас овде сабрали једнодушно да прославимо Бога и његове свете ангеле, да узнесемо хвалу Богу, свако на свој начин. Неко служењем, неко песмом, неко својим скромним трудом, неко доласком у ову свету обитељ. И све то Бог види са небеса и радује се нашем сабрању и нашем подражавању ангела, који на небесима узносе хвалу Богу, гледајући Њега лицем к лицу и појући Му непрестано: Свет, Свет, Свет је Господ Саваот, пуно је небо и земља Славе Твоје.

Владика је истакао посебно труд и залагање настојатеља манастира Светог Архангела Гаврила архимандрита Николаја који нас све, као добар домаћин, окупља и сабира под окриље ове светиње, и додао: – На овом месту су се наши преци вековима сабирали и прослављали Бога и Његове свете угоднике, и ево ми данас продужавамо њихово богоугодно дело показујући се тиме као њихови достојни наследници на путу спасења. Док год се сакупљамо код наших светих манастира и цркава показујемо да нисмо скренули са предачког Светосавског пута, истакао је Епископ Атанасије.

На предлог архимандрита Николаја Епископ Атанасије је неколицини добрих људи, који су највише помогли уређење и живот ове свете обитељи, доделио Архијерејске грамате, показавши и на такав начин да њихово дело није заборављено од људи, као ни од Бога који ће на небу наградити сваки и најмањи труд на добробит Цркве Христове, овде на земљи.

Домаћин славе је са својом породицом приредио трпезу љубави у манастирској трпезарији за све присутне, па је уз богоугодне разговоре, послужење и понеку родољубиву песму продужено сабрање земаљске Цркве у славу Божију и у част Сабрања – Сабора Светог Архангела Гаврила.