Вазнесење Господње – слава Саборног храма манастира Милешеве

На дан када Православна Црква прославља празник Вазнесење Господње – Спасовдан, у четвртак 2. јуна 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве.

Саслуживали су настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, настојатељ Светотројичког манастира у Пљевљима игуман Зосима, архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић, протојереј Никола Перковић, настојатељ манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи јеромонах Јован, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши јеромонах Матеј и протођакон Иван Савић. Милешевско монашко сестринство, предвођено игуманијом Аквилином, својим складним појањем, увеличало је ово евхаристијско сабрање.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око светог храма уз читања из Јеванђеља и молитве за мир, здравље и благостање свих православних хришћана. Потом су освештани славски дарови и пререзан славски колач, принос милешевског монашког сестринства.

Честитајући славу игуманији и њеном сестринству, свим свештенослужитељима и верном народу, Епископ Атанасије је рекао: – Честитам вам ову данашњу радост, радост целе Васељене, свега рода људскога, а то је празник прослављења Господа нашег Исуса Христа. Он се прославио и у слави завршио своје дело на земљи. Данас је дан радости зато што нас данас све упућује да будемо ближе уз Христа. Данас је дан када можемо сагледати целокупан Његов подвиг на земљи, Његов земаљски живот.

– Данас се највише радујемо ономе чему су се и Апостоли некада радовали, Христовој победи. Јер, Он је био послан у смрт, и то срамну смрт на крсту, и послан је био у гроб, а сада га виде живога. Победио је и смрт и срамоћење од људи и јавио се жив. Он није дошао да би се само на земљи показао Победитељ и вечно жив него је нама отворио небо. На данашњи дан су Небеса отворена и за човека. Ми овај живот започињемо на земљи, победно, са Господом Христом, али настављамо да победно и вечно живимо у Царству Христовоме на Небу.

– Ми се увек допуњујемо Христом. Што више човек живи у врлини, у вери, нади и љубави, више се испуњава Христом, испуњава се радошћу. Свако Христово присуство испуњава радошћу. И када се испуњавамо Његовом благодаћу онда тој радости нема граница.

– Данас је дан радости зато што сви ми видимо Христа живога, видимо да нас Он никада не оставља, видимо да испуњава све што је обећао и чини нас сличнима себи. Зависно од тога колико се човек више одазове он више и постаје сличан Христу.

– Ми се молимо да оно што је Христово и од Христа, да то надвлада у свету, а то је слога, братство, мир, љубав, да се искорени мржња, злоба, завист, да примимо Христа искрено, да искрено верујемо у Њега, верујемо Њему, да чујемо Његове речи које читамо из Јеванђеља. Мир свој дајем вам, рекао је, зато, где год надвлада Христос надвладаће мир, слога, љубав, радост, помозимо том заједничком општем делу. Ми смо позвани да будемо сарадници Христови у томе, не само посматрачи, истакао је Епископ Атанасије.

Милешевске монахиње су поводом славе приредиле и трпезу љубави која је послужена у манастирској гостопримници где је уз богоугодне разговоре, дружење и песму настављено саборовање у славу Божију, у радости Христовог славног Вазнесења.