Епископ Атанасије на Пештеру

У недељу прву по Педесетници – Недељу Свих Светих, 27. јуна 2021. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светих апостола Петра и Павла у Сјеници. Саслуживали су старешина храма протојереј-ставрофор Душан Михајловић и протођакон Иван Савић.

Преосвећени Епископ Атанасије се на крају Божанске службе пастирском поуком обратио присутном верном народу: – Пратећи проповед Цркве Христове, пратећи оно што Црква подсећа, на шта Она позива у своме учењу, видимо да је Господ обрадовао своје ученике, све своје следбенике, својом победом над смрћу, над болешћу, над свима страдањима. Видимо да Господ указује на пут којим ми можемо исто тако успешно ићи, а то је ићи за Њиме, са Њиме. Црква нас подсећа на то каквом нас је силом и моћи Господ снабдео, подсећајући на слање Светога Духа на Апостоле и на све друге који буду Апостолима веровали, у свим временима и приступали Господу Христу.

– Свето Јеванђеље које смо данас читали нас подсећа да не треба да се колебамо него да идемо за Христом храбро, јер је то пут којим Он води и зато је то пут победе, без обзира на то колико је то пут тежак и пут страдања. Господ нас такође подсећа да можемо са Њиме ићи тим путем непоражени, да можемо ићи успешно.

– Апостол Павле нас подсећа да они који су за Христом ишли, без обзира колико су на почетку свога пута били слаби, постали су јаки. Од немоћних, од слабих, постадоше јаки. А чиме? Вером у Господа Христа који је наш сапутник и помоћник, истакао је Епископ Атанасије.

Након Божанске Литургије, Преосвећени Епископ Атанасије је на Пештерској висоравни присуствовао завршници војне вежбе Војске Србије под називом Муњевити удар. Војној вежби је присуствовао Председник Србије, министар одбране г. Небојша Стефановић, званичници из више земаља, јунаци са Кошара и др. Преосвећени је након вежбе разговарао са министром војним, похваливши спремност српске војске да служи својој земљи. Министар Стефановић је изразио своје задовољство разговором са Епископом Атанасијем, захваливши му се на пруженој подршци.

После посете Пештерској висоравни, Преосвећени је наставио пут ка Косову и Метохији где ће сутра, на Видовдан, са другим архијерејима СПЦ, предвођени Патријархом српским Порфиријем, служити Божанску Литургију у манастиру Грачаници, као и парастос на Газиместану, свим изгинулим јунацима од Косовског боја до дана данашњег.