Епископ Атанасије на Пештеру

У недељу пету по Педесетници, 1. јула 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије посетио је своје епархиоте на Пештеру, сабране на Божанској Литургији у храму Светих апостола Петра и Павла у Сјеници.

Епископу су саслуживали пароси сјенички, протојереји-ставрофори Мирослав Вранић и Андрија Јанковић, и протођакон Никола Перковић. За певницом су одговарали протојереј-ставрофор Милован Андрић, парох нововарошки, и протојереј Станко Благојевић, архијерејски намесник нововарошки.

Трпези Господњој приступили су сви они који су се постом, покајањем, љубављу и сваком другом врлином припремали за сједињење са Господом Христом у Светој тајни Причешћа.

Подсећајући учеснике литургијског сабрања на јеванђелски одељак о исцељењу двојице бесомучника, Преосвећени Владика је рекао да је Господ лечио и болести телесне али и болести ума, болести срца, болести воље, болести карактера људског: -Човек може да робује не само спољашњим народима, од тог ропства још је теже ропство сатани. Управо смо данас читали како је Господ прогнао тлачитеља рода људског, прогнао демоне из људи. Има много људи који су поседнути демонима али тога нису свесни. Има људи који добровољно трпе демонско ропство, има чак и оних који призивају демоне себи. Има људи који се радо са демонима друже. Али ропство демону је црно ропство, најтеже ропство. То је истовремено робовање злу, јер они који робују демонима су инструменти зла и пребивају у смрти. Господ ослобађа од таквог ропства, као што је ослободио ову двојицу бесомучника. И тек после тога су људи осетили како је мила и драгоцена слобода.

Након Свете Литургије, старешина храма протојереј-ставрофор Душан Михаиловић са својим братством приредио је трпезу љубави за којом се повео богоугодни разговор који је био употпуњен наступом гуслара Вука Пантовића и песника Велибора Величковића из Сјенице.