Епископ Атанасије: Свети архангел Гаврило је увек присутан у добру

Сабор Светог архангела Гаврила, свечано је прослављен 25. и  26. јула 2019. године у Светоархангелско-куманичкој обитељи која се налази на граници између Србије и Црне Горе. Верујући народ са простора Епархије милешевске, али и из Бијелог Поља, Мојковца и других места суседне Епархије будимљанско-никшићке сабрао се овој великој светињи у славу Божију и част овог светог благовесника Божијег.

У навечерје празника, Његово Преосвештенство служио је свечано бденије уз саслужење свештеника и свештеномонаха епархија Будимљанско-никшићке и Милешевске. Након бденија, уприличен је богат културно-уметнички програм у коме су учешће узели КУД Текстилац из Бијелог Поља, глумци бијелопољског позоришта, трубачки оркестар Ивана Ђенадића из Нове Вароши и други.

Након трпезе љубави у манастирској гостопримници, седам свештеносложитеља је служило Свету тајну јелеосвећења за оздрављење болесника.

На сам дан молитвеног прослављања Светог архангела Гаврила, Божанском Литургијом предстојао је Преосвећени Владика Атанасије уз саслужење једанаест свештеномонаха, свештеника и свештенођакона две суседне Епархије. Подсећајући присутне на важност празновања и сећања на свете угоднике Божије, на дружење са њима кроз света богослужења њима у част и славу Божију, на сабирање у Господу једних са другима, Епископ Атанасије је рекаo да су велике добити од оваквог окупљања, јер на њему постајемо јачи умом, јачи духом, здравији, све иде на боље.

– У чему је специфичност Светог архангела Гаврила коју треба да имамо у виду? Он је био увек сав присутан у добру, код њега није било подељености, и није било никаквога оклевања. Он је непрестано био са Господом настојећи да му помогне у делу спасења рода људског. Господ јесте свемоћан, али, пошто је дошао међу нас, грешне и ограничене, било је потребно да неко посредује као помоћник. Зато имамо апостоле, имамо светитеље, имамо анђеле Божије као пријатеље наше и верне слуге Божије. Довољно нам је то сазнање па да и ми можемо да успемо у нечему добром.

– Ово свето место је освећено молитвама, литургијама, присуством Божијих угодника, али освећује се и свима нама који верујемо у Бога, имамо наду у Њега и љубимо га, и призивамо га, поручио је Епископ Атанасије присутнима.

Велики број сабраних, нарочито деце, крунисало је своје прослављање Светог архангела Гаврила причешћем животворним Телом и Крвљу Господњом.

На крају Литургије пререзан је славски колач и освећено славско жито које је припремио домаћин овогодишње славе г. Александар Бабић из Пријепоља, који је касније приредио славски ручак за све сабране прослављаче Бога и Светог архангела Гаврила.