Манастир Бања код Прибоја прославио храмовну славу

У суботу 22. маја 2021. године Његово Преосвештенство Епсикоп милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Прибојској Бањи а поводом обележавања манастирске славе Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског.

Саслуживали су архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, старешина храма Свете Лазарице Прибојске протојереј-ставрофор Ранко Милинчић, старешина храма Васкрсења Христовог у Прибоју протојереј Спасоја Вујанић, настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, протођакон Иван Савић, настојатељ Светониколајевског  манастира јерођакон Јован и ђакон Милорад Петровић.

Велики број верног народа Бање и околине али и других места сабрао се код ове древне светиње да узме учешће у Божанској служби и заједно са својим Епископом узнесе молитве и благодарност Богу на свим доброичинствима.

Након Беликог входа Преосвећени Епископ Атанасије је рукоположио јерођакона Јована у чин свештеномонаха па је у њему Црква Христова добила новог молитвеника пред престолом Божијим. Владика је новог јеромонаха упутио да се често сећа речи заклетве коју је дао пред верним народом и пред Богом да ће свој живот посветити на службу Богу и остати веран Господу Исусу Христу.

После заамвоне молитве сви су, предвођени Епископом, кренули у трократни опход око светог храма након чега је испред храма пререзан славски колач и освештано славско жито које су припремили монаси манастира Бања.

Честитајући овај светли празник Преосвећени Епископ Атанасије је рекао: – Када славимо Бога у Светим Његовима ми се зближавамо више са њима, постајемо једна чвршћа заједница. Тако је и данас, када прослављамо Пренос моштију Светог Николаја Мирликијског. Историја је забележила да тај пренос моштију није текао у неком мирном и срећном времену, у неким срећним околностима, али важно је да је Божији промисао направио да тај пренос моштију буде на добро свих људи, и истока и запада и севера и југа.

– Пренос моштију Светог Николаја из Мире Ликијске из Мале Азије, у Италију у град Бари можемо сматрати као одлазак Светитеља у мисију, да тамо проповеда и да тамо оприсутњује Христа, да показује Његову Силу. Да подсећа све оне који долазе к њему на Господа Христа јер је Светитељ Христов слуга и он собом оприсутњује Христа. Ко се год сети Светог Николаја Мирликијског Чудотворца сетиће се и његових подвига, његове љубави према Господу, његове чврстине у вери.

– Све вас позивам да се у овом времену искушења нарочито чувамо од две, данас најприсутније саблазни, а то су грех отпадништва и грех одметништва. Грех отпадништва од Бога наступа када се у Бога изгуби вера и љубав прем Њему и када се прихвати неки други, погрешан, начин размишљања и веровања. И грех одметништва сродан је овом првом. Има људи који прихватају истине вере али се ипак одметну од Цркве јер сматрају себе за нешто посебно, и себе измештају из црквене заједнице, и хоће да стану на место Христа, на место црквеног устројства, постављајући себе као једино важне. Такви људи се одмећу од Бога и постају Христови непријатељи и непријатељи Цркве Његове. Зато, када кажемо да нас Црква позива на верност њој, верност Цркви, она нас позива на верност Христу, Христовом устројству, Христовим заповестима, Христовој заједница, појаснио је присутнима Епископ Атанасије.

Након узнесених молитава и захвалности Богу у храму сви су позвани и прешли су за припремљену трпезу љубави коју је уготовило монаштво манастира Светог Никоалаја. Уз послужење гостима Бањанци су приредили и својеврстан културно-уметнички програм уз учешће здравичара, народних гуслара и певачких група па је под окриљем храма настављено народно саборовање и весеље у славу Божију а у част Светог Николаја Мирликијског, заштитника ове свете богитељи.