Нови посленик на Њиви Господњој

У суботу 19. новембра 2022. године Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Прокопија у Великој Жупи код Пријепоља.

Саслуживали су архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић, архијерејски намесник нововарошки протојереј Станко Благојевић, настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, парох ивањски протојереј-ставрофор Дамјан Јанковић, парох пријепољски протонамесник Владо Лазић и протођакон Иван Савић. Хор Свети краљ Владислав при храму Светог Василија Острошког у Пријепољу одговарао је на прозбе и јектеније.

Након Великог входа Преосвећени је у чин јереја рукоположио ђакона Радана Драгутиновића, који ће бити постављен за новог пароха упражњене парохије великожупске.

Владика се сабраном народу Божијем обратио пригодном пастирском беседом у којој је најпре предочио значај и величину свештеничког чина, рекавши: – Оно што смо данас читали из Светог Писма сведочи о томе да они који испуњавају вољу Оца Небескога веома су блиски Христу, јер је и Господ наш Исус Христос, Син Божији, постао човек да спасе овај свет, у послушности Оцу Небескоме. И Господ жели да се цео свет спасе, а највише се то пројављује када ми сами пристајемо да будемо сарадници Божији и да испуњавамо вољу Оца Небескога.

– Господ наш Исус Христос, у време своје проповеди, призвао је своје ученике к Себи и упутио их да проповедају рекавши им да им даје моћ да изгоне сваку силу демонску из људи. Даље им је рекао да их шаље да проповедају Царство Небеско и да одгоне сваку болест, да исцељују од сваке немоћи. Да на просторима где се проповедају разне заблуде они успостављају чисти божански поредак, здрав однос међу људима и здраве односе човечанства са Богом. Такву моћ и силу Господ Христос даје својим ученицима.

– Тај број Христових ученика, са таквом влашћу и овлашћењима, се допуњује кроз векове све до данашњих дана, и ево овде на овом месту, у овом селу, у овом храму. Господ Христос је стално присутан свуда у свету, кроз све векове, и стално чини своје дело спасења и оздрављења човечанства. Нисмо ми изумитељи спасења него је Господ Христос Спаситељ, и нас користи, по својој љубави према нама, као своје сараднике, дајући нам и мудрост, и знање, и моћи.

– Господ наш Исус Христос је Цркву створио својом Крвљу, пострадавши, приневши Себе, на Голготи, на жртву, распет на Крсту, ушао и у гроб, окусио и од наше смрти и умро онако као што умиру људи. Али, и уставши из гроба, победивши смрт, васкрсавши. И Он тако умножава чланове своје Цркве што придодаје том свом искуству људе способне да иду са Њим до краја, да побеђују бол и ране и смрт, Његовом моћи, као и Он, да васкрсавају и да постају вечно живи.

– Наш брат, нови свештеник, мора ово имати у виду стално, али и ви сви у Цркви. Да зна колико је драгоцена Црква, како се њој служи. Да зна да се и живот свој полаже за њу, као што је и Христос свој живот положио за Цркву, нагласио је Епископ Атанасије.

Владика је на крају још једном честитао свештенику Радану, али и његовим будућим парохијанима, подсетивши их да је неопходно да се стално сви поучавају у вери и да увек живе у љубави, саборно међу собом и са целом Црквом Христовом.

Јереј Радан је, помогнут члановима Црквеног одбора Великожупске парохије, и са својом породицом, приредио трпезу љубави за све који су данас дошли да заједно са њим поделе ову несвакидашњу духовну радост.