Прослављена слава храма Светих дванаест апостола у Буђеву код Сјенице

На празник Сабора Светих дванаест апостола, у среду 13. јула 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светих дванаест апостола у Буђеву код Сјенице, поводом обележавања храмовне славе. Саслуживали су свештеник у пензији протојереј-ставрофор Мирослав Вранић, парох сјенички протојереј-ставрофор Андрија Јанковић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве у порти храма су освештани славски дарови и преломљен славски колач које је припремио домаћин овогодишње славе Милија Ракоњац са својом породицом.

Преосвећени Епископ Атанасије је, након отпуста, произнео пастирску поуку верном народу Буђева и околине, као и њиховим гостима који су посебно за обу прилику пристигли са разних страна: – Данас на дан Светих апостола ми се подсећамо на дело спасења које је Господ наш извршио на земљи, дозвавши себи ученике и говорећи им о Царству Небескоме, о Оцу Небескоме, позивајући све да иду путем Истине, са Њиме. Путем којим се страда али путем којим је Он победио, тако да сви они који са Њим иду постају такође победници.

– Ми хришћани треба да будемо способни гледати даље од обичних људи и борити се за те више циљеве. Хришћани су способни да праштају зато што друге људе гледају као браћу. Ми се боримо за оно што је Христово, за оно што на Христу видимо. Ми знамо да је Он Бог-Љубав, да је из љубави и дошао на овај свет, да подели са нама наша страдања и да нам прокрчи пут.

– Апостол Павле, и сви апостоли које данас прослављамо, они нас позивају да се угледамо на Господа Христа и они имају смелости да кажу: Као што се ја угледах на Христа, тако се ви угледајте на мене, додао је Епископ Атанасије.

Преосвећени је на крају похвалио ревност и љубав мештана Буђева, који живе и овде у свом месту али и на многим странама света, јер су на месту где су њихови преци невино пострадали, и у Првом и у Другом светском рату, подигли величанствен храм да се ту сваке године окупљају и сећају својих предака а потомке подсећају да никада не забораве њихову жртву коју су поднели.

Поред храма мештани Буђева су подигли и велико спомен обележје да сведочи о свим невино пострадалим, па је овом приликом Преосвећени Епископ Атанасије поред споменка одслужио помен свима њима.

Људи овог краја су увек били добри домаћини, предусретљиви и гостољубиви. Тако је било и овом приликом. Домаћин овогодишње славе храма Милија Ракоњац је са својом породицом припремио и трпезу љубави за све присутне, па је ово својеврсно саборовање продужено уз богоугодне разговоре, дружење и песму.